Jak mieszać kolory? Sposób na farbę idealną
Planujecie zmianę dekoracji w ogrodzie lub odświeżenie starych, drewnianych mebli? Świetnym pomysłem będzie przemalowanie starych elementów dekoracyjnych i nadanie im świeżego wyglądu. Można do tego użyć gotowych farb do malowania drewna i metalu lub zdecydować się na eksperymentowanie z kolorami. Wiedząc, jak mieszać kolory, będziecie w stanie stworzyć niepowtarzalne meble i kolorowe elementy z metalu.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czy mieszanie kolorów farb do drewna i metalu jest możliwe?
Jeżeli chcemy uzyskać niestandardowy kolor, który nie występuje w ofercie danego producenta, możemy skorzystać z opcji mieszania wybranego pigmentu z farbą bazową. W ten sposób możemy otrzymać interesujący nas kolor. Najczęściej odbywa się to w sklepach specjalizujących się w sprzedaży farb. Do wymieszania pigmentu z farbą bazową wykorzystuje się specjalny mieszalnik, który bardzo dokładnie miesza pigment z farbą, nie powodując rozwarstwiania się farby.
Jeżeli chcemy wymieszać dwa kolory farby na własną rękę, musimy pamiętać o kilku podstawach. Przede wszystkim mieszajmy farby pochodzące od jednego producenta. Każda marka posiada swoją technologię produkcji, a więc i unikatowy skład, z różnym natężeniem pigmentów i pochodnych rozpuszczalników. Dlatego, aby uniknąć rozwarstwienia, powinniśmy używać do łączenia kolorów farb pochodzących od jednego producenta.
Dodatkowo pamiętajmy, aby nie korzystać z farb zanieczyszczonych oraz wyschniętych. W takim przypadku mieszanie kolorów może się nie udać. Warto pamiętać, że nieprzemyślane próby łączenia przypadkowych kolorów mogą się skończyć otrzymaniem naprawdę nieatrakcyjnej barwy, którą nie będziemy chcieli pomalować ani mebli ogrodowych, ani pozostałych elementów z metalu.
Rodzaje farb do drewna
Jeżeli chcemy odświeżyć drewniane meble, to możemy to zrobić za pomocą farb dostosowanych do malowania drewnianych nawierzchni. Zaliczyć do nich możemy farby akrylowe, kredowe, kazeinowe, mineralne lub alkidowe. Do pomalowania mebli ogrodowych szczególnie polecane jest stosowanie emalii, która ma większą zawartość żywicy, dzięki czemu lepiej chroni drewno przed warunkami atmosferycznymi.
Jeżeli chcemy samodzielnie mieszać odcienie, doskonale do tego sprawdzą się farby kredowe, które wykorzystuje się często podczas renowacji starych mebli. Pomalowane nimi drewniane elementy zyskają piękną kredową barwę. Farby te nadają się też doskonale do postarzania mebli.
Jak mieszać kolory – podstawowe zasady
Aby uzyskać wymarzony efekt z mieszania farb, przypomnijmy sobie podstawy łączenia barw. Zacznijmy od tego, czym są barwy podstawowe. Kolory podstawowe to niebieski, czerwony i żółty. Jeżeli chodzi o kolor biały, to już Isaac Newton odkrył, że białe światło jest złożone z … kolorów. Wystarczy połączyć ze sobą światło trzech kolorów podstawowych, a otrzymamy kolor biały.
Mieszając farby, sytuacja wygląda nieco inaczej i po połączeniu 3 bazowych kolorów otrzymamy najprawdopodobniej kolor czarny. Dzieje się tak, ponieważ barwy pigmentów zachowują się odwrotnie niż barwy światła i zamiast dodawać światło, odejmują je.
Niemniej łącząc pary kolorów podstawowych, czyli żółty – niebieski, żółty – czerwony, czerwony – niebieski, otrzymamy kolory pochodne.
Jak mieszać kolory? Poznajcie koło barw
Koło barw składa się z dwunastu barw czystych, które powstają z połączenia w równym stopniu kolorów podstawowych. I tak łącząc kolory podstawowe, otrzymamy barwy pochodne, np.:
- żółty i czerwony – otrzymamy pomarańczowy
- żółty i niebieski – dadzą nam kolor zielony
- czerwony i niebieski -otrzymamy kolor fioletowy
Jeżeli chcemy uzyskać bardziej wyraziste kolory, możemy metodą prób i błędów dodawać więcej pigmentów poszczególnych barw. Aby stonować nieco odcień danego koloru, dodajemy do niego trochę białej farby.
Znając podstawy teorii kolorystycznej, możemy samodzielnie przygotować różne odcienie farby do malowania powierzchni w ogrodzie. Jeżeli chcemy, aby nasze krzesła miały kolor pomarańczowy, czerwony, niebieski, żółty, zielony lub fioletowy, nie musimy kupować wszystkich tych kolorów. Wystarczy, jeżeli będziemy mieć 3 kolory bazowe, które mieszamy w odpowiednich proporcjach, dla uzyskania wymarzonego odcienia.
Malowanie powierzchni drewnianych
Malowanie powierzchni drewnianych, powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania nawierzchni. Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić drewno z brudu i kurzu. Możemy do tego użyć wilgotnej ściereczki. Jeżeli mebel ma łuszczącą się farbę, to powinniśmy ją dokładnie usunąć.
Następnie należy zmatowić całą powierzchnię mebla papierem ściernym i jeszcze raz oczyścić. Jeżeli mebel był wcześniej malowany emalią, to warto również go zmatowić rozpuszczalnikiem, który zmatowi powierzchnię do malowania. Dzięki temu zabiegowi warstwa farby, którą naniesiemy, będzie lepiej przylegać do drewnianej powierzchni.
Po oczyszczeniu drewna możemy przystąpić do mieszania barw i malowania. Jeżeli kolory będziemy łączyć po raz pierwszy, dobrym pomysłem może okazać się zakup próbek, które pozwolą nam na przeprowadzenie testu przed ostatecznym połączeniem kolorów. Pamiętajmy również, że połączonych kolorów farb, nie powinniśmy trzymać za długo, gdyż mogą się rozwarstwić.