Jak odnowić stare drzwi? Poradnik
Lubimy zmiany estetyczne w naszym otoczeniu. Nie oznacza to, że często przeprowadzamy remonty we wnętrzach mieszkalnych. Czasami wystarczy mała metamorfoza, a pomieszczenie będzie wyglądało świeżo i nowocześnie. Metamorfozie możemy poddawać meble, drzwi, dodatki. Przyjrzyjmy się dzisiaj, jak odnowić stare drzwi, których stan jest jeszcze dobry, a mała renowacja pozytywnie wpłynie na wnętrze domu.
Co znajdziesz w tym artykule:
Przygotowania do odnowienia starych drzwi
Pamiętajmy, że nie wszystkie stare drzwi uda nam się odnowić. Malowanie drzwi nie będzie skomplikowane, jeżeli metamorfoza ma dotyczyć drzwi drewnianych. Jednak renowacja drzwi z płyty, szczególnie tych z uszkodzeniami może okazać się nieopłacalna i mało efektywna, jeżeli zniszczenia są duże. Przyjrzyjmy się jak przygotować i odnowić stare drzwi drewniane.
Narzędzia niezbędne do renowacji drzwi
Zanim rozpoczniemy odnawianie starych drzwi, konieczne jest przygotowanie niezbędnych narzędzi. Przede wszystkim potrzebne nam będą rękawice ochronne i okulary. W dalszej kolejności zaopatrzmy się w papier ścierny lub szlifierkę. Z pewnością przyda się śrubokręt krzyżak, odkurzacz, ściereczka, folia malarska, podstawki (skrzynki, taborety), młotek, taśma malarska, szpachla do drewna i szpachelka, farba, opcjonalnie lakier, kuweta, wałek i pędzel.
Ze względu na czas schnięcia, dobrze renowację wykonywać w pomieszczeniu. Szczególnie etap, w którym odbędzie się malowanie drzwi. Zadbajmy o to, aby nie unosił się w powietrzu kurz, włosy czy pióra. Wskazane jest, aby do powierzchni drzwi podczas wysychania i malowania nic zbędnego się nie przykleiło. Jeżeli zmuszeni jesteśmy odnawianie drzwi przeprowadzić na zewnątrz, wybierzmy dzień ze słoneczną i bezwietrzną pogodą.
Krok po kroku – jak odnowić stare drzwi?
Odnawianie starych drzwi wiąże się z kilkoma godzinami pracy. Jeżeli są to drzwi już malowane, z których trzeba pozbyć się starej powłoki, czas pracy będzie dłuższy. Jednak efekt końcowy z pewnością jest wart zachodu. Odnawiać możemy zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Przed malowaniem wykręćmy przy pomocy krzyżaka zamek, klamkę i w miarę możliwości zawiasy. Jeżeli zawiasów nie można bezpiecznie wykręcić, zabezpieczmy je taśmą malarską, aby uniknąć nieestetycznego “zapaćkania ich farbą”. Jeżeli drzwi mają elementy szklane, także powinniśmy je zabezpieczyć taśmą malarską i zachować najwyższą staranność podczas malowania, aby ich nie ubrudzić.
Krok 1 – usunięcie starej farby i zmatowienie
Jeżeli drzwi nie były malowane wcześniej pierwszy krok to użycie papieru ściernego i zmatowienie ich powierzchni, wystarczy tu papier o niższej degradacji około 120. Wcześniej jednak umyjmy drzwi przy pomocy środka odtłuszczającego. Jeżeli nie mamy tłustych plam (np. po oleju), wystarczy woda z płynem do naczyń. Gdy drewniane drzwi wyschną, papierem ściernym zetrzyjmy dokładnie całą powierzchnię. Następnie oczyśćmy ją z pyłu przy pomocy mokrej szmatki. Dobrze, jeżeli najpierw odkurzymy zakamarki drzwi i podłogę w pomieszczeniu, w którym robimy renowację drzwi, a dopiero potem umyjemy same drzwi. Po wyschnięciu drzwi są gotowe do malowania.
W przypadku drzwi malowanych wcześniej farbą olejną lub inną powłoką należy pozbyć się tych warstw. Są na to dwa sposoby. Szlifierka/papier ścierny, które wymagają siły, czasu i wytworzą pył. Drugi sposób to środki chemiczne do usuwania farby olejnej, które mają za zadanie spulchnić niechcianą powłokę, dzięki czemu odnowienie starych drzwi będzie szybsze, ponieważ spulchniona farba łatwo odejdzie. Jednak weźmy pod uwagę, że środki takie wydzielają intensywny zapach i użycie ich w pomieszczeniu mieszkalnym, może okazać się trudne lub niemożliwe. Jak oczyścić powierzchnię drzwi przed zmatowieniem musicie zadecydować sami, w zależności od warunków, w jakich tę czynność wykonujecie.
Jeżeli drzwi mają usuniętą starą warstwę farby i lakieru możemy przystąpić do ich zmatowienie, odkurzenia i umycia (patrz pierwszy akapit kroku 1).
Krok 2 – uzupełnienie ubytków
Jeżeli nasze drzwi są w dobrym stanie, ten krok możemy pominąć. Jeśli jednak są na nich widoczne ubytki, odłamane drzazgi, dziury po wkrętach lub gwoździach powinniśmy je zaszpachlować. W przypadku większych rys, które nie zniknęły podczas szlifowania, aby poprawić wygląd, także powinniśmy je zaszpachlować. Pamiętajmy, aby użyć produktów przeznaczonych do drewna i zastosować się do ich instrukcji obsługi. Po wyschnięciu szpachli i wyrównaniu powierzchni papierem ściernym ponownie umyjmy powierzchnię wilgotną ściereczką. Teraz drzwi są gotowe do malowania.
Krok 3 – nakładanie warstw farby
Ostatni etap wymaga od nas dokładności, staranności i cierpliwości. Możesz malować za pomocą pędzla, jednak najwygodniej będzie jeśli zrobisz to za pomocą wałka z gąbki. Dzięki wałkowi warstwy będą równe i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstania zacieków. Pamiętajmy, aby zachować odpowiedni czas między nakładaniem kolejnych warstw. Znak, że farba nie klei się do palca, nie oznacza, że powierzchnia jest na tyle sucha, aby przyjąć drugą warstwę. Jeżeli chcemy uniknąć odpadania nowych warstw farby, poczekajmy z kolejną warstwą zgodnie z wytycznymi producenta farby.
Jeżeli chodzi o wybór farby, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej. Oferujemy szereg odpowiednich farb i lakierów do drewna. Najlepsze będą farby akrylowe, kredowe lub alkidowe. Te ostatnie polecamy przy drzwiach zewnętrznych, ponieważ tworzą powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych.
Pamiętajmy, że malowanie drzwi najpierw powinno się odbyć z jednej strony, a gdy ta całkowicie wyschnie, dopiero odwracamy na drugą stronę. Po nałożeniu odpowiedniej liczby warstw farby (2-3 warstwy), możemy polakierować drzwi. Zapoznajmy się jednak z wytycznymi producenta farby, możliwe, że takie lakierowanie nie jest konieczne przy rodzaju farby, którą zastosowaliśmy. Po całkowitym wyschnięciu montujemy klamkę, zamek, zawiasy i zakładamy drzwi. Czas cieszyć się nowymi drzwiami i efektem własnej pracy.