Powered by Smartsupp

Malowanie betonowego ogrodzenia — poradnik krok po kroku!

Obecnie w przestrzeni publicznej mamy ogrodzenia betonowe zarówno nowoczesne, o ciekawym designie, jak i tradycyjne panelowe. Jedne i drugie mogą być poddawane malowaniu, co z jednej strony daje możliwość nowej kreacji, a z drugiej strony wpływa na trwałość betonu, z którego są wykonane. Zastosowanie wodorozcieńczalnych farb akrylowo-silikonowych jak farba AKSILBET daje zabezpieczenie przed wilgocią, wpływami atmosfery i degradującym wpływem soli do posypywania ulic oraz zapobiega karbonatyzacji betonu. Farba daje satynowe powłoki, które cechuje duża estetyka. Farba występuje w 20 kolorach podstawowych i 3 kolorach metalicznych. Kolory można ze sobą mieszać w celu otrzymania innego odcienia, np. podstawowy kolor żółty rozbielony białą farbą daje piękny piaskowy odcień. Barwy metaliczne nakładane techniką przecierki dają ciekawe efekty dekoracyjne. Kolory dają dużą możliwość kreowania modnych połączeń kolorystycznych z kolorami dachów czy elewacji.

Malowanie ogrodzenia betonowego na kolor piaskowy.

Jak przygotować powierzchnię ogrodzenia betonowego do malowania?

Ogrodzenie betonowe powinno być wysezonowane, mocne, bez kurzu i łuszczących się powłok starych farb i bez porostów. Podłoże musi być suche, bez widocznych śladów wilgoci i zaciemnień spowodowanych wilgocią.

Korzystnie jest powierzchnie przed malowaniem zmyć wodą pod ciśnieniem z detergentem, spłukać i wysuszyć. Może być to też samo mycie wodą pod ciśnieniem.

Beton bardzo gładki lub z wybieleniami należy w pierwszej kolejności zszorstkować poprzez szlifowanie mechaniczne np. papierem ściernym w celu zapewnienia dobrej przyczepności i usunięcia mleczka cementowego.

Podłoża chłonne, luźno związane, sypiące się poleca się zaimpregnować impregnatem AKSILUX. Osiągniemy wtedy wzmocnienie zwietrzałego podłoża oraz zmniejszymy zużycie farby. Po zaimpregnowaniu ogrodzenia AKSILUXEM już po wyschnięciu tj. po ok. jednej godzinie można malować farbą.

 

 

Miejsca zagrzybione, porośnięte mchem, algami oczyścić mechanicznie (najlepiej usuwa je poprzez mycie wodą pod ciśnieniem) i po wysuszeniu najlepiej jeszcze zdezynfekować np. preparatem GRZYBOBÓJCA. Preparat GRZYBOBÓJCA zostawiamy na ok. 24 godziny na powierzchni, aby proces dezynfekcji przebiegł do końca. Dezynfekcja daje gwarancje, że powłoka będzie chroniona przed ponownym porastaniem w niesprzyjających warunkach, a takimi jest bliskie sąsiedztwo lasu lub zbiornika wodnego. Farba AKSILBET sama w sobie ma środki przeciwko porastaniu glonami i grzybami i tym samym jest trwalsza niż zwykłe farby bez tych środków.

Jak pomalować ogrodzenie betonowe?

Przed malowaniem farbę AKSILBET należy wymieszać. Do pierwszego malowania rozcieńczyć farbę z wodą w stosunku 3:1 (3 cz. farby: 1 cz. wody). Drugie malowanie wykonać farbą nierozcieńczoną.  Nakładamy 2-3 warstwy. Kolejną warstwę należy nakładać po upływie ok. 1 godziny. W niższych temperaturach i przy dużej wilgotności czas schnięcia powłoki należy wydłużyć.

 

 

Nanosić farbę najlepiej jest przy pomocy pędzla, wałka. Można też nanosić natryskiem (pneumatycznym lub hydrodynamicznym).

Zalecane parametry natrysku hydrodynamicznego (pistolet WAGNER):

– średnica dyszy 0,013-0,019 cala np. dysza 513

– ciśnienie natrysku ok. 175-200 bar

– kąt natrysku 20 – 50 stopni

Do mycia narzędzi malarskich należy używać wody.

Malowanie betonowego ogrodzenia - efekty.

Malowanie ogrodzenia betonowego farbą ASKILBET jest proste i przyjemne – farba nie ma nieprzyjemnego zapachu. Efekty są natychmiast widoczne i przede wszystkim trwałe. Powłoka wytrzymuje długie lata i pewnie dopiero po około 10 latach trzeba będzie ponownie odświeżyć ogrodzenie, chyba że zmieni się moda i inne kolory będą cieszyć się powodzeniem.  Obecnie jest trend na kolory antracytowe i grafitowe. Dużym zainteresowaniem cieszy się AKSILBET w kolorze popielatym RAL 7035. Jest to bardzo jasny popiel, dający wrażenie czystości i świeżości ogrodzenia. Pięknie komponują się te kolory popiele, grafity, antracyty z zielenią.