Odtłuszczanie metalu przed malowaniem
Rynek specjalistycznych wyrobów lakierowych oferuje wiele rodzajów farb i lakierów do powierzchni metalowych. Znajdują one zastosowanie w przemyśle, ale także w użyciu prywatnym. Malujemy elementy konstrukcyjne altan, domków, place zabaw. Czasami odnawiamy pojazdy, przyczepy, maszyny rolnicze i ogrodowe lub po prostu rowery. Dobranie dobrej farby i odpowiednia technika malowania to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie przygotowanie i odtłuszczanie metalu przed malowaniem. Jeżeli dobrze przygotujemy powierzchnię do malowania, dobra przyczepność farby, będzie nam służyć przez kolejnych kilka lat.
Co znajdziesz w tym artykule:
Po co wykonujemy odtłuszczanie metalu?
Powłoki przed malowaniem nowym lakierem czy farbą należy przygotować, aby warstwa nowego pokrycia nie odpadła w krótkim czasie po malowaniu. Nie tylko odtłuszczanie powierzchni jest tu tak istotne, ważne jest także czyszczenie z rdzy oraz usuwanie resztek organicznych, które pojawiły się po kontakcie z roślinami, owadami, zwierzętami lub odchodami. Dobre przygotowanie powierzchni metalowych i zastosowanie odpowiedniej farby pozwoli nam na efektowne i długoterminowe odświeżenie malowanego przedmiotu z metalu.
Odtłuszczenie metalu – czym je wykonać?
Odtłuszczanie metalu pod malowanie wykonamy przy użyciu kilku rodzajów produktów specjalistycznych. Produkty te są ogólnodostępne w sklepach, jednak przy specjalistycznym przemyśle warto skontaktować się z producentem farby/lakieru i uzgodnić najlepszy produkt do czyszczenia. Korzystanie z rad i usług producenta farby może zaoszczędzić nam popełnienia wielu błędów.
Odtłuszczanie powierzchni z pomocą rozpuszczalnika jest najbardziej znaną techniką. Należy jednak pamiętać, że jeżeli będziemy wtórnie malować daną powierzchnię, należy zastosować rozpuszczalnik do starej powłoki, która się słabo trzyma. Rozpuszczalniki uniwersalne należy zastosować kiedy chodzi nam o czyszczenie farb ftalowych, chlorokauczukowych, chemoutwardzalnych, olejnych, renowacyjnych oraz klejów. Najpopularniejszy do odtłuszczanie jest aceton. Odtłuszcza się nim nie tylko metal, ale także produkty z porcelany, gliny, drewna. Innym rodzajem rozpuszczalnika jest benzyna ekstrakcyjna, w której czyści się części do maszyn i odtłuszcza się powierzchnie przed lakierowaniem. Inne rodzaje rozpuszczalników do odtłuszczania powierzchni to benzyna lakowa, rozpuszczalnik epoksydowym i poliuretanowymi. Jak sama nazwa wskazuje, używa się je w celu czyszczenia resztek lakierów tego typu.
Na rynku dostępne są także specjalistyczne środki do odtłuszczania metali. Nie są one rozpuszczalnikami, nie mają właściwości rozpuszczających, a jedynie czyszczą z tłustych plam. Stosuje się je w motoryzacji, w celu mycia części ze smaru i oleju. Mają zastosowanie także w gastronomi, gdzie jak wszyscy doskonale wiemy, jest sporo tłuszczu i systematyczne odtłuszczanie jest istotne. Sprawdzą się także podczas przygotowywania elementów metalowych pod wtórne malowanie.
Jak odtłuścić metal przed malowaniem?
Wiemy już po co, wiemy już czym, to teraz dowiedzmy się jak dokonać odtłuszczenia powierzchni metalowych. Pierwszy etap to umycie wodą z delikatnym detergentem. Zanim rozpoczniemy czyszczenie silnym rozpuszczalnikiem, zmyjmy, co się da wodą. Potem dopiero przystąpmy do ścierania i matowienia starej powłoki. Przygotowanie metalu polega na szorowaniu go papierem ściernym bądź szczotką drucianą. Produkty do malowania muszą być wolne od luźnych i odpryskujących starych lakierów i kawałków rdzy. Gdy mamy pewność, że z pomocą szczotki drucianej usunęliśmy wszystkie luźne elementy, należy omieść metal z pyłu. Bądź po prostu go odkurzyć, dzięki odkurzaczowi pozbędziemy się pyłu rdzy ze wszystkich zakamarków metalu. Jeśli to konieczne możemy jeszcze raz przemyć wodą, a po wyschnięciu dopiero przystępujemy do właściwego odtłuszczania.
Szmatką lub gąbką, maczaną w rozpuszczalniku lub środku do odtłuszczania smarujmy po powierzchni metalowej. Jeżeli widzimy, że na danym fragmencie są plamy, które są pozostałością po kleju, żywicy lub inne tłustej substancji musimy skupić się na nich zdecydowanie bardziej. Należy je mocniej poszorować, w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni metalowych. Kiedy uda się nam zmyć wszystkie resztki i tłuste plamy metal jest gotowy do malowania. Pokrywamy go farbą podkładową lub od razu malujemy właściwym produktem, w zależności od zaleceń producenta danej farby.
Właściwe przygotowanie, odtłuszczenie i pomalowanie elementów metalowych w obrębie ogrodu czy domu nie powinno być skomplikowane. Nieco trudniejsza sytuacja przedstawia się, gdy musimy poddać renowacji maszyny rolnicze, sprzęt ciężki lub hydrauliczny. Zorientujmy się, które elementy możemy malować, a których nie powinniśmy posklejać farbą. Jeśli mamy wątpliwości co do sensu prac, poradźmy się specjalistów od produkcji specjalistycznych wyrobów lakierniczych.