Renowacja dachu z blachy powlekanej – zrób to dobrze!
Dachy to część budynku, która jest najbardziej narażona na szkodliwe warunki – zmienne temperatury, silne nasłonecznienie, grad, deszcz oraz silny wiatr. Czynniki te z czasem stopniowo uszkadzają dach z blach powlekanych. Przeciętny dach może wytrzymać w dobrej kondycji od 15 do 30 lat, a kryty przez niego budynek od 50 do 100 lat. Oznacza to, że Twój dom będzie wymagał co najmniej jednej wymiany dachu lub naprawy w całym okresie użytkowania. Aby powierzchnia dachu była jak najdłużej w dobrej kondycji, warto przeprowadzać cykliczną renowację, malując ją odpowiednią farbą antykorozyjną. Kiedy zdecydować się na malowanie dachu i jakie środki do tego wybrać?
Co znajdziesz w tym artykule:
Dlaczego blacha dachu się niszczy?
Dachy z blachodachówki narażone są na ciągłe niszczące działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce (w tym promieniowanie UV), zmiany temperatury, opady atmosferyczne (w tym agresywne kwaśne deszcze), wiatr oraz lód. Różnice temperatury (latem nawet ponad 30°, z kolei zimą minus kilkanaście) powodują cykliczne wydłużanie się i skracanie blachy. Pod wpływem tych czynników powstają mikropęknięcia, które w kontakcie z wilgocią korodują. Jednym słowem, trwałość powłoki dachu w dużej mierze zależy od stopnia agresywności korozyjnej środowiska.
Kiedy blachy powlekane wymagają odnowienia?
Aby wiedzieć, czy dach wymaga renowacji, należy sprawdzić jego stan – zarówno pokrycia, jak i konstrukcji dachu. Najlepiej więc zrobić to po zimie, wczesną wiosną. Wtedy mamy więcej czasu na zaplanowanie ewentualnego remontu i znalezienie wyspecjalizowanego zespołu fachowców, którzy zajmują się profesjonalnym zabezpieczaniem dachów krytych i przeprowadzą prace remontowe lub renowacyjne na Twoim dachu. Specjaliści ocenią również, czy remont ograniczy się do odświeżenia pokrycia dachowego, czy niestety wymagana będzie wymiana pokrycia dachowego.
Po czym poznać, że czeka Cię malowanie dachu?
Zazwyczaj dach wymaga odnowienia, jeśli pojawiają się 3 objawy:
- Dach zmienił kolor. Dzieje się tak pod wpływem działania promieni UV i zależy od jakości powłoki blachy. Dla wielu właścicieli domów kredowanie, bo tak fachowo nazywa się proces zmiany koloru dachu, jest kwestią czysto estetyczną, ale też wystarczającym powodem do malowania dachu.
- Dach pokryła rdza. Rdza pojawia się wtedy, gdy powłoka ochronna blachy ulegnie zniszczeniu. Wpływ na to mają zadrapania na dachu powstałe w wyniku uderzania o jego powierzchnię np. gałęzi drzew, przebywania na dachu ptaków, zwierząt, czy niestaranne wykończenie dachu. Ale to nie wszystko, ponieważ źle na dach wpływa również chodzenia po dachu w nieodpowiednim obuwiu (można łatwo zniekształcić profil pokrycia i uszkodzić dość cienką powłokę).
- Farba na dachu się łuszczy. Taka wada może powstać między innymi w wyniku nieprawidłowego pokrycia dachu farbą.
Jakich produktów używać do renowacji dachu?
Właściwe malowanie dachu z blachy ocynkowanej lub zwykłej przebiega w kilku etapach.
Najpierw należy wyczyścić powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń i odtłuścić ją preparatem do mycia i odtłuszczania powierzchni AKSIKOR. W tym celu rozcieńczony z wodą preparat nanosi się pianownicą na powierzchnię dachu, po czym pozostawia na 5 minut (to środek powierzchniowo czynny, który potrzebuje kilka minut na uaktywnienie się). To pozwoli usunąć zanieczyszczenia i przygotować dach do malowania. Po spłukaniu wodą i wyschnięciu powierzchni dachu przechodzimy do drugiego etapu — usunięcia ewentualnych punktów korozji.
Korozję należy usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym i zabezpieczyć produktem AKSIKOR podkład rozpuszczalnikowy.
Po odpyleniu powłoki należy nanieść na cały dach AKSIKOR podkład antykorozyjny lub AKSIKOR podkład wodorozcieńczalny przy użyciu natrysku wysokociśnieniowego (lub pistoletu z dyszą). Ta warstwa to tzw. warstwa szczepna zapewniająca doskonałą przyczepność.
Po odczekaniu 24 godzin nanosimy pierwszą warstwę farby do dachu — AKSIKOR gruntoemalia i farba do blachy dachowej i blachodachówek (wykończenie matowe) lub AKSIKOR PREMIUM gruntoemalia do blach dachowych (lekki połysk). Drugą warstwę farby można aplikować po mniej więcej 2 godzinach. Właściwą przyczepność i twardość emalia uzyskuje po około 3 dobach od wykończenia dachu.
Należy pamiętać, że powierzchnia powlekana jest trudną powierzchnią do malowania. Stąd konieczność zwiększenia przyczepności farby przy pomocy podkładu rozpuszczalnikowego AKSIKOR. Podkład gwarantuje też trwałość powłoki końcowej.
Produkty AKSIKOR do renowacji dachów dobrze się sprawdzą również do odnawiania dachów z blachy ocynkowanej, nawet skorodowanej, a także do renowacyjnego malowania dachów, które pokryte są starymi powłokami.
Jakie warunki wybrać do malowania dachów?
Najlepiej zaplanuj odnawianie dachu na lato. Ze względu na właściwości blachy, z której wykonany jest dach, podczas wykonywania wszelkich prac powinien on być suchy, a temperatura otoczenia powinna być jak najwyższa. Zagwarantuje to najlepsze warunki pracy na dachu, dobrą przyczepność farby i najwyższą trwałość powłoki. Najkorzystniejsze warunki do renowacji dachu panują w temperaturze od ok. 10°C do 30°C, przy wilgotności do 80%. Temperatura malowanego podłoża powinna być wyższa co najmniej o 3° C od temperatury punktu rosy. W takich warunkach farby akrylowe oraz akrylowo-poliuretanowe tworzą najlepsze warstwy ochronne.