Rusztowanie drewniane — kiedy warto wykonać je samodzielnie i jak o nie dbać?
Rusztowanie elewacyjne, rusztowanie kołkowe, rusztowanie ramowe, jezdne, modułowe czy kozłowe — rodzaje rusztowań i sposób ich konstrukcji to bardzo szeroki temat. Produkt docelowy, na który się zdecydujesz, musi zależeć w głównej mierze od tego, do czego będziesz go wykorzystywał. Nieco inaczej jest z materiałem wykonania. Za wyborem drewna, stali lub aluminium, najczęściej stoi budżet i wielkość budowlanego przedsięwzięcia. Tak jak rodzaj rusztowania powinien być dobrany do wykonywanych prac, tak konserwacja i dbałość o poszczególne elementy, musi być odpowiednia w zależności od materiału, z którego rusztowanie jest wykonane. Ma to szczególne znaczenie, kiedy w grę wchodzi drewno- surowiec wymagający i podatny na działanie czynników atmosferycznych.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym jest rusztowanie?
Rusztowanie to konstrukcja tymczasowa, stawiana wszędzie tam, gdzie wykonywana ma być praca człowieka powyżej zasięgu jego rąk.
W zależności od tego, jakie dokładnie jest przeznaczenie rusztowania, może być ono przytwierdzane do ściany lub jezdne. Rodzajów rusztowań ze względu na konstrukcję czy materiał wykonania jest zresztą na rynku bardzo wiele — jest to bowiem sprzęt bardzo uniwersalny. Służy nie tylko do wznoszenia murów, ale jest pomocny m.in. również podczas różnych prac remontowych czy wykończeniowych.
W związku z obecnością użytkownika na dużej wysokości, rusztowania elewacyjne i inne tego typu konstrukcje, są objęte w Polsce wieloma normami jakości i rozporządzeniami dotyczącymi eksploatacji.
Drewniane rusztowanie — czy jest jeszcze stosowane?
Rusztowania drewniane spotykane są obecnie dużo rzadziej niż metalowe. Szczególnie kiedy podpatrujemy pracę specjalistów. Rusztowania stalowe i aluminiowe niejako wyparły te, robione z desek ze względu na swoją trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.
Rusztowanie do użytku domowego
Potrzeby profesjonalnych ekip budowlanych są jednak zupełnie różne od prywatnych potrzeb właścicieli budynków, którzy chcą przeprowadzić drobną naprawę czy remont na wysokości. W przypadku tych drugich, kupno metalowej konstrukcji „na jeden raz” jest zwykle nieopłacalne i śmiało mogą oni podjąć się samodzielnego wykonania rusztowania z drewna. Konstrukcje drewniane samodzielnego montażu to rozwiązanie ekonomiczne i w pełni wystarczające takiemu okazjonalnemu użytkownikowi.
Rusztowania metalowe, a drewniane elementy
Nawet jeżeli nie jesteś przekonany do trwałości drewna i rozważasz pozostałe rodzaje rusztowań, musisz wiedzieć, że niemal każde rusztowanie metalowe, ma elementy drewniane. Mowa o podestach roboczych, które niezależnie od materiału tworzącego konstrukcję rusztowania bardzo często zrobione są właśnie z drewna.
Jeśli jednak rusztowanie postanowiłeś zrobić sam, a wybór materiału padł na drewno, potrzebny będzie zestaw narzędzi, odpowiednie półfabrykaty oraz impregnat, który poprawi trwałość całej konstrukcji.
Jakie drewno do budowy rusztowania wybrać?
Deski i belki do budowy rusztowania powinny być suche i mieć jednolitą strukturę (bez sęków czy pęknięć). Gatunki, które są często wykorzystywane to świerk i sosna, ale możliwe jest użycie również innego drewna. Należy jednak zwrócić uwagę na jego trwałość, by dobrze zniosło wszelkie obciążenia i zapewniało bezpieczeństwo.
Jak w prosty sposób sprawdzić wytrzymałość deski?
Aby sprawdzić, czy dana deska przyda się do budowy rusztowania, potrzebne będą cegły, kamienie lub cokolwiek, co może stanowić niskie podpory dla nasadzonej na górę deski. Po wykonaniu kilku skoków na takiej konstrukcji będziesz wiedział, czy drewno zda egzamin, czy konieczne będzie znalezienie czegoś trwalszego.
Malowanie desek do rusztowań — odpowiedni impregnat
Impregnaty dedykowane rusztowaniom, są z reguły mieszanką odpowiednich substancji, żywic i wosków, które przedłużają czas użytkowania konstrukcji. Impregnacja drewna niweluje niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Zapobiega butwieniu, puchnięciu, rozwojowi pleśni czy pękaniu.
Warto wybierać takie produkty, które mają zdolność wnikania w głąb struktury drewna, aby zapewnić mu maksymalną ochronę przed wilgocią czy promieniowaniem UV. Takim produktem do zastosowania profesjonalnego jest np. RUSZTOMAL KONCENTRAT.
Codzienna eksploatacja domowego rusztowania drewnianego — na co zwrócić uwagę?
W zależności od intensywności użytkowania i pogody, rusztowania potrafią mieć zróżnicowaną żywotność. Podczas prowadzenia prac z ich użyciem warto wyrobić sobie nawyk codziennego sprawdzania stanu konstrukcji. Ocena kondycji Twojego rusztowania jest też konieczna w przypadku częstych opadów czy zmian warunków atmosferycznych. Choć sprawdzanie desek rusztowania każdego dnia może wydawać się przesadą, robienie tego na bieżąco jest dobrą praktyką, która nie zabiera wiele czasu, a może oszczędzić użytkownikowi kłopotu.
Rusztowanie z drewna — podsumowanie
Jeśli potrzebujesz rusztowania na domowy użytek, ekonomiczną i odpowiednią opcją może być dla Ciebie konstrukcja drewniana, zamiast kosztownej inwestycji w części metalowe. Sytuacja będzie wyglądała inaczej, jeśli planowana praca wymaga bardzo dużego rusztowania.
Rusztowanie drewniane możesz zrobić własnoręcznie. Nie jest to skomplikowane i wystarczy Ci odpowiednia ilość desek oraz belek, narzędzia i specjalny impregnat, który zapewni mu wytrzymałość przy zmiennych warunkach atmosferycznych.
Zadbaj o to, by drewno, którego użyjesz, było suche, jednolite i wytrzymałe, a substancja impregnująca dedykowana drewnianym rusztowaniom.
Rób codzienne przeglądy poszczególnych elementów. Sprawdzaj stan rusztowania szczególnie po opadach atmosferycznych.