Powered by Smartsupp

Podpowiadamy, jak odnowić parapety blaszane!

Zastanawiasz się, jak odnowić parapety blaszane? Trafiłeś w dobre miejsce! Chociaż podstawową funkcją parapetów zewnętrznych jest funkcja ochronna, to nie da się ukryć, że mają one też duży wpływ na estetyczny wygląd całego budynku. Z tego powodu warto zadbać o to, aby parapet dobrze odgrywał rolę dekoracyjną. Czasem może on wymagać renowacji. Podpowiemy, jak sprawić, aby znów wyglądał jak nowy bez konieczności kosztownej wymiany.

Kiedy parapet zewnętrzny wymaga renowacji?

Możemy spotkać się w naszych domach z różnymi rodzajami parapetów zewnętrznych – drewnianymi, kamiennymi, plastikowymi czy wyłożonymi kaflami. Jednak najpopularniejsze są parapety blaszane i aluminiowe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim są stosunkowo niedrogie, a przy tym wytrzymałe, lekkie i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nie są jednak całkowicie niezniszczalne. Z biegiem czasu tracą blask, matowieją, pojawiają się na nich nieestetyczne przebarwienia spowodowane działaniem promieni słonecznych i wilgocią.

Zauważyłeś, że Twój parapet pasuje do powyższego opisu i chciałbyś coś z tym zrobić. Zobacz, że wcale nie musisz wymieniać tego elementu. Przeczytaj, w jaki sposób odnowić parapet za pomocą farby.

Jak odnowić parapety blaszane?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, gdy chcesz odnowić parapet, jest wyrównanie powierzchni i pozbycie się starej farby (w przypadku, gdy wcześniej wykonywano już malowanie parapetu). Do szlifowania użyj drobnoziarnistego papieru ściernego. Za jego pomocą usuń także rdzę. Do tego celu wykorzystać możesz również specjalną szczotkę nylonową.

Parapety blaszane z czasem mogą ulec zniszczeniu.

Następnie należy wyszlifowaną powierzchnię parapetu dokładnie umyć (np. wodą z detergentem) i oczyścić z pyłu. Jeżeli masz taką możliwość, to skorzystaj także z odtłuszczacza. Twoim celem jest w pełni czysta, gładka i sucha powierzchnia. Dopiero wtedy możesz przejść do kolejnego kroku.

Kolejnym krokiem jest staranne zabezpieczenie ścian przed rozpoczęciem malowania. Nie chcesz przecież przy okazji renowacji parapetu, spowodować, że przemalowania wymagać będą ściany! Dlatego koniecznie wyposaż się w folię malarską i taśmę. Kolejnym sprzętem, jakiego potrzebujesz, jest wałek, pędzel lub zestaw do malowania natryskowego – w zależności od tego, którą metodę wybierzesz. Osobiście polecamy szeroki wałek lub pędzel – za ich pomocą możesz pomalować farbą większość powierzchni parapetu. Z kolei, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc skorzystaj z pędzelka niewielkich rozmiarów.

Parapety blaszane są wybierane częściej niż plastikowe.

Pamiętaj, aby nie zakończyć pracy na pomalowaniu parapetu jedną warstwą farby. Zazwyczaj rezultat jest najlepszy, gdy będzie ich 2 lub nawet 3. Oczywiście należy je nakładać w odpowiednich odstępach czasowych. Wszystkie potrzebne informacje na pewno znajdziesz na opakowaniu, w którym znajduje się zakupiony przez Ciebie produkt.

Czego użyć do malowania parapetów blaszanych?

Pozostaje jeszcze kwestia farby, jaką wybrać do malowania parapetów blaszanych. Polecamy AKSIKOR gruntoemalia i farba do blachy dachowej i blachodachowej – łączy ona w sobie cechy farby nawierzchniowej i gruntu. Przeznaczona jest właśnie między innymi do malowania blach aluminiowych, parapetów i innych powierzchni z blachy ocynkowanej i blachy aluocynk.

Farba ma doskonałą przyczepność, ma właściwości antykorozyjne i charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że możesz wybrać odpowiadający Twoim potrzebom kolor z gamy 10 odcieni podstawowych.

Podsumowanie

Jak mogłeś się przekonać dzięki naszemu artykułowi, nieco zestarzały i zniszczony parapet, wcale nie musi czekać wymiana. Często wystarczy trochę czasu, motywacji i odpowiednie narzędzia, aby przywrócić mu dawny blask. Pamiętaj jednak, aby na renowację parapetu wybrać ciepły (lecz nie upalny), suchy dzień.