Powered by Smartsupp

Jak odnowić stare zewnętrzne schody betonowe? Poradnik

Na betonowe schody decyduje się wiele osób ze względu na wytrzymałość tego rozwiązania. Choć betonowe schody będą pełniły swoją funkcję przez lata, to jednak upływ czasu i czynniki atmosferyczne osłabiają ich strukturę. Wtedy mogą ulec uszkodzeniom i wymagać renowacji. Na szczęście zaopatrując się w odpowiednie farby do betonu od firmy Aksil można samemu je odnowić i doprowadzić do stanu sprzed lat.

Betonowe schody zewnętrzne – jakie mają zalety?

Zanim przejdziemy do poradnika, jak odnowić stare zewnętrzne schody betonowe, warto dokładnie się przyjrzeć, dlaczego są one tak popularnym wyborem. Bardzo często można spotkać się na przykład z betonowymi schodami wejściowymi, które są wysunięte z bryły budynku np. domu jednorodzinnego. Dlaczego właśnie beton jest tak chętnie wybierany? Przede wszystkim dlatego, że schody wejściowe, choć czasem osłonięte daszkiem, są narażone na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy duże wahania temperatury. To negatywnie wpływa na schody – nie tylko na warstwy wykończeniowe, ale też na ich konstrukcję. Właśnie dlatego beton jako materiał budowlany wyjątkowo trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, jest odpowiedni do wykonywania schodów. Będą one też masywne, stabilne i ognioodporne.


czyszczenie schodów betonowych

Kolejną zaletą schodów betonowych jest to, że są łatwe w utrzymaniu. Od czasu do czasu wystarczy je przetrzeć, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub umyć pod ciśnieniem, aby pozbyć się brudu. A co, jeżeli schody są już zdecydowanie wysłużone? Należy przeprowadzić ich renowację. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Oczywiście, niektórzy doceniają „surowy” wygląd wieloletniego betonu, jednak wykruszenia czy wyraźne pęknięcia, oznaczają, że została naruszona struktura betonu. Korzystanie z takich schodów jest niebezpieczne, ponieważ luźne fragmenty betonu mogą się odrywać. To stanowi zagrożenie dla każdego użytkownika.

Zauważyłeś, że stan Twoich betonowych schodów wymaga poprawy? Przeczytaj ten poradnik, jak samodzielnie przeprowadzić renowację, korzystając z produktów AKSIL.

Pomysł na schody betonowe – renowacja krok po kroku

  1. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, to ocena stanu schodów. Jeżeli występują luźne, kruszejące elementy, trzeba je usunąć. Jeżeli stan schodów tego wymaga, użyj cementowej zaprawy, uzupełnij ubytki i wyrównaj podłoże. Stosując zaprawę, pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami jej producenta. Przed nałożeniem zaprawy, konieczne jest nasycenie powierzchni schodów wodą – zaleca się to zrobić dobę przed planowanymi pracami renowacyjnymi, jak i przed samym ich rozpoczęciem. Jeśli ubytki są większe, nakłada się kilka warstw zaprawy w odpowiednich odstępach czasu, wskazanych przez producenta mieszanki na opakowaniu. Przed przystąpieniem do kolejnych kroków odczekaj, aż nowo nałożona warstwa całkowicie się utwardzi. Jeżeli nie chcesz stosować masy naprawczej, pęknięcia możesz też wypełnić, używając dwuskładnikowej żywicy naprawczej.
  2. Jeżeli jednak stan schodów nie wymaga nakładania nowej warstwy zaprawy i gruntownych napraw, zacznij od dokładnego oczyszczenia powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na przyczepność farby.
  3. Zanim przystąpisz kolejnego kroku, czyli do malowania betonowych schodów, warto użyć impregnatu AKSILUX. Wyrówna on chłonność całej powierzchni oraz zmniejszy ostateczne zużycie farby nawierzchniowej.
  4. Pora na malowanie! Użyj farby do betonu AKSILBET, aby schody znów wyglądały estetycznie. AKSILBET to akrylowo-silikonowa, wodorozcieńczalna farba do malowania betonu, dostępna w dwudziestu kolorach podstawowych i trzech kolorach metalicznych. Nakładaj ją na oczyszczoną i suchą powierzchnię w optymalnych warunkach, czyli w temperaturze otoczenia od +5 do +30 stopni Celsjusza, a najkorzystniej w temperaturze 20 + 5 stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza wynoszącej do 60%. Farbę możesz nanosić przy pomocy pędzla, wałka lub natryskiem. Rozprowadź dokładnie i równomiernie 2-3 warstwy farby. W przypadku pierwszej warstwy rozcieńcz farbę z wodą w stosunku 3:1, a jako drugą warstwę wykonaj farbą nierozcieńczoną. Pamiętaj, aby kolejną warstwę nakładać po upływie ok. 1 godziny od nałożenia poprzedniej.


renowacja schodów betonowych zewnętrznych

Jak tanio wykończyć schody betonowe zewnętrzne? Odpowiedź to AKSILBET

AKSILBET to wydajna farba do betonu, która daje efekt świeżych i łatwych w utrzymaniu czystości powierzchni. Jej skład jest oparty na nowoczesnych surowcach, co gwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo dla użytkowników. Świetnie sprawdza się przy malowaniu betonu na zewnątrz, ponieważ tworzy ochronno – dekoracyjną, hydrofobową powłokę o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne. Stanowi także skuteczną ochronę betonu przed erozją.

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan betonu, dzięki czemu unikniesz doprowadzania do poważniejszych uszkodzeń, a tym samym – do większych remontów i kosztów. Zadbaj o swoje zewnętrzne schody betonowe i przeprowadzaj renowację z pomocą farby AKSILBET co 3-4 lata!