Jak pomalować dach z blachy? Poznaj najlepsze sposoby!

Jak pomalować dach z blachy

W praktyce mamy cztery rodzaje dachów do malowania w zależności od typu pokrycia. Mamy dachy kryte:

  • blachą ocynkowaną bez śladów korozji
  • blachą ocynkowaną ze śladami korozji
  • blachą ocynkowana malowaną uprzednio farbami chlorokauczukowymi i poliwinylowymi ze śladami korozji lub bez śladów korozji
  • blachą powlekaną

Blacha powlekana to rodzaj blachy stalowej lub aluminiowej, którą w celu wzmocnienia, pokryto kilkunastoma warstwami powłok antykorozyjnych. Dzięki nim wystawiona na działanie czynników atmosferycznych blacha nie zaczyna pokrywać się rdzą. Jej cena zależy nie tylko od grubości samej blachy, ale przede wszystkim od rodzaju pokrycia, które zastosowano do jej produkcji. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza te, które wykonano z żywicy poliestrowej, poliuretanu oraz polichlorku winylu.

Blacha ocynkowana była kiedyś najczęściej używanym materiałem do pokrycia dachowego, gdyż na blasze zanurzonej w cynku tworzy się powłoka bardzo spowalniająca proces korozji metalu.

Żadna warstwa zabezpieczająca nie jest wieczna i od czasu do czasu trzeba się zająć jej odrestaurowaniem. Od czego zacząć?

Przygotowanie blachy pod malowanie

Najpierw należy dokładnie i starannie oczyścić blachę ze wszystkich zanieczyszczeń, które na nią osiadły, jak sadza, ptasie odchody czy roślinność, a także starą odpadającą farbę. Najlepiej sprawdzają się tutaj urządzenia myjące wysokociśnieniowe zwłaszcza te z dyszą rotacyjną i mające moc przynajmniej 300 barów. Zastosowanie detergentu do mycia tzw. aktywnej piany  pozwala dokładnie umyć dach. Spłukany i suchy dach należy poddać rewizji.  Jeśli znajduje się na nim rdza lub jeszcze występuje łuszczenie się starych powłok farb to należy je mechanicznie usunąć, ale należy uważać, aby nie uszkodzić warstwy ocynku. Przyjmuje się, że najczęściej dachy były malowane farbami chlorokauczukowymi lub poliwinylowymi i takie stare powłoki nadają się do renowacyjnego malowania.

Po dokładnym odpyleniu dachu możemy przystąpić do zagruntowania jej preparatem antykorozyjnym punktowo – w miejscach gdzie czyściliśmy korozję.

Inaczej się ma sytuacja z blachą powlekaną – tutaj podkład lepiej nanieść na całą powierzchnię. Warstwa podkładu tu stanowi funkcję szczepną pomiędzy powierzchnią blachy powlekanej, a nowo kładzioną farbą.

Blachy powlekane przeznaczone do malowania najlepiej aby były z wieloletniej ekspozycji na warunki atmosferyczne. Postępująca degradacja powłoki powlekanej paradoksalnie sprzyja lepszej przyczepności nowo kładzionych powłok. Poddana działaniu ciężkich warunków atmosferycznych powłoka powlekana jest bardziej porowata i przyczepność nowych farb będzie lepsza. Należy bardzo uważać przy przemalowywaniu blach powlekanych o krótkiej ekspozycji na warunki atmosferyczne. Takie blachy powlekane mogą nie nadawać się do malowania. Uznaje się, że 10 lat ekspozycji na warunki atmosferyczne jest bardzo bezpieczne dla renowacyjnego malowania blach powlekanych. W razie wątpliwości warto zapytać producenta blachy o opinię po jakim czasie dany typ blachy powlekanej nadaje się do malowania.

Przygotowanie blachy pod malowanie

Jaką wybrać farbę do malowania dachu z blachy?

Wybór odpowiedniej farby do dachu wcale nie jest prosty. Malowanie dachu powinno się odbywać za pomocą odpowiednich farb. Farba musi przede wszystkim posiadać dobre właściwości mechaniczne aby wytrzymała np. gradobicie. Powłoka powinna być elastyczna aby pracowała wraz z dachem przy zmianach temperatury w momencie kurczenia lub rozkurczania blachy. Oprócz tego farba musi być odporna na promieniowanie UV aby dach nie zmieniał koloru wraz z upływem lat. Oczywiście musi być wodoodporna. Farba na dach musi tworzyć odpowiednio grubą powłokę  izolującą dach przed korozją. W obecnych czasach warto postawić na farby wodorozcieńczalne. To nowoczesne rozwiązania, które są ekologiczne.

Wodorozcieńczalne farby do blach dachowych AKSIKOR polskiej firmy Aksil, to doskonały zestaw najwyższej jakości dla każdego, kto chce profesjonalnie i długotrwale odnowić swój dach. Preparat odtłuszczający z właściwościami antykorozyjnymi pozwala na dokładne umycie dachu.  Podkład i nawierzchnia, tworzą całkowicie szczelną barierę, zabezpieczającą przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi na jakie jest narażony jest dach. Kolory gruntoemalii, ładnie się prezentują.

Malowanie dachu, czyli jak pomalować dach z blachy?

Malowanie dachu z blachy ocynkowanej odbywa się poprzez nanoszenie farby za pomocą pędzla, a najlepiej za pomocą bezpowietrznego natrysku, czyli tzw. agregatu malarskiego. Malując dach agregatem, mamy największą pewność, że farba będzie naniesiona równomiernie, a praca pójdzie szybko i otrzymamy estetyczną powłokę.

Warunki do malowania dachu

Najlepszy dzień do malowania dachów to taki, w którym temperatura nie jest niższa niż 10 stopni, ani wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Najlepiej zlecić malowanie profesjonalnym firmom zajmujących się renowacjami dachów. Mamy wtedy gwarancje, że remont zostanie przeprowadzony zgodnie ze sztuką malarską i dzięki temu możemy dłużej cieszyć się ładnym i nowym dachem.

Warunki do malowania dachu z blachy