Rdza na dachu – jak się jej skutecznie pozbyć?

Rdza na dachu domu to częsty problem wynikający z wilgoci oraz po prostu starzenia się blachy. Aby skutecznie pozbyć się ogniska rdzy, zaleca się oczyszczenie i pomalowanie dachu wysokiej jakości farbą dachową najlepiej antykorozyjną. Powinno to dać ochronę dla dachu przez kilka – kilkanaście lat.

Pierwszy etap prac – umycie dachu i usunięcie rdzy

Dach przeznaczony do renowacji należy w pierwszej kolejności umyć. Najlepiej zrobić to metodą ciśnieniową przy użyciu np. urządzenia Karcher. Dach myjemy wodą najlepiej z użyciem detergentu np. AKSIKOR PREPARAT DO MYCIA DACHÓW. Powstająca piana zostawiona na kilka minut na dachu pozwala wypenetrować w zabrudzenia ułatwiając usunięcie brudu. Następnie pianę należy spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia dach.

Zwróćmy teraz uwagę na miejsca z rdzą. Należy usunąć istniejącą rdzę poprzez szlifowanie urządzeniami mechanicznymi lub poprzez użycie szczotki drucianej. Robimy to ostrożnie. Usuwamy tylko wierzchnią warstwę rdzy. Nie możemy uszkodzić warstwy ocynku. Zdarza się, że zbyt mocne szlifowanie może doprowadzić do „przypalenia ocynku” To szkodliwe zjawisko. W przyszłości w tym miejscu nastąpi odspojenie warstwy ocynku wraz z warstwą farbą, którą na niego położymy. Nie zawsze mocniej znaczy lepiej. Czyścimy dach do stopnia czystości St2, czyli powierzchnia nie może zawierać pyłu ani słabo przylegających cząstek zgorzeliny, rdzy, pozostałości farby. Oznacza to, że nie musimy wyszlifować dachu do czystej, błyszczącej stali.

Jak zabezpieczyć przed ponownym powstaniem rdzy na dachu?

Usunięcie rdzy w sposób jak wyżej to dopiero pierwszy etap. Miejsca oczyszczone z rdzy musimy teraz zabezpieczyć odpowiednim podkładem antykorozyjnym. Malujemy pędzlem punktowo podkładem np. AKSIKOR PODKŁAD wodorozcieńczalny lub AKSIKOR PODKŁAD rozpuszczalnikowy tylko tam, gdzie usunęliśmy rdze. Utworzona powłoka daje szczelność i mocno chroni te miejsca przed ponownym rdzewieniem. Musimy sobie uświadomić, że są to najbardziej podatne na korozje miejsca na dachu. Była tam rdza, więc powłoka ochronna z ocynku była uszkodzona i dodatkowo szlifowaliśmy ją, więc jeśli jest tam jeszcze ocynk to jest go najmniej z całego dachu. Podkład antykorozyjny zostawimy do wyschnięcia.

Po wyschnięciu nakładamy farbę dachową. Farba dachowa jest także farbą antykorozyjną. Oprócz tego, że stanowi szczelną powłokę to dodatkowo ma w sobie środki antykorozyjne chroniące przed przenikaniem korozji. Kładziemy farbę na dwie warstwy i to daje nam gwarancje trwałości zabezpieczenia blachy dachu. Używając farb firmy AKSIL można uzyskać wykończenie matowe, gdy użyjemy AKSIKORU lub półmatowe, gdy użyjemy AKSIKORU PREMIUM. W obu przypadkach powłoki dobrze chronią na długie lata.


SPRAWDŹ – FARBY NA DACH OD AKSIL

Ważne jest, aby nie spieszyć się z malowaniem dachu i upewnić się, że pokryjesz każdy cal zardzewiałego obszaru, aby nowa farba mogła chronić go przed dalszymi uszkodzeniami. Po zakończeniu malowania pozostaje już tylko cieszyć się nowo odnowioną powierzchnią dachu!

Rdza na blachodachówce – jaka farba na korozję?

Blachodachówka niestety także koroduje. Mamy tutaj trudniejszą sytuację, ponieważ po umyciu dachu oraz mechanicznym usunięciu rdzy tak jak wcześniej jest to opisane dostajemy do pomalowania powierzchnię pokrytą „jakąś” farbą powlekaną przemysłowo. Nie wiemy do końca co to jest czy poliakryl, czy poliester co utrudnia nam ocenić, czy farba będzie się dobrze trzymać na takiej powłoce. Co tu dużo mówić – malujemy już nie tyle blachę co plastik. O ile w miarę dobra jest sytuacja, gdy powłoka jest wypalona przez słońce co objawia się jako zmiana koloru, wyblaknięcie co daje dobre rokowania co do przyczepności farb dachowych np. AKSIKOR do takiej powierzchni o tyle trudniej jest w przypadku „nowoczesnych blach”, które starzeją się wolniej przez fakt, że top warstwy na tych blachach są to plastiki modyfikowane środkami utrudniającymi przyczepność farb.


rdza na dachu - jak usunąć?

Jak tutaj postępować? Jak wyżej napisane dach należy umyć i miejsca z rdzą oczyścić mechanicznie. Również punktowo zabezpieczamy podkładem, ale tutaj nie mamy wyboru – możemy użyć tylko AKSIKOR PODKŁAD rozpuszczalnikowy. Gdy podkład wyschnie na całą powierzchnię blachy powlekanej musimy położyć warstwę szczepną. Robimy ją poprzez rozcieńczenie AKSIKOR PODKŁAD rozpuszczalnikowy rozcieńczalnikiem karbamidowym w proporcji 3 części podkładu i 1 część rozpuszczalnika i tak przygotowanym podkładem malujemy cienko najlepiej metoda natryskową. Podkład po wyschnięciu – odparowaniu rozpuszczalnika jest dobrze przyklejony do blachodachówki. Schnięcie może trwać nawet 24 godziny. Chodzi o to, aby cały rozpuszczalnik odparował. Teraz mamy już świetne podłoże do malowania farbami nawierzchniowymi AKSIKOR lub AKSIKOR PREMIUM w zależności czy chcemy powłokę matową czy z większym połyskiem. Tak więc pozbyliśmy się problemu z rdzą na blasze powlekanej.

Najlepiej jest zastosować minimum dwie warstwy farby, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed rdzą. Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich instrukcji dostarczonych przez producenta podczas nakładania farby i podejmij niezbędne środki ostrożności podczas pracy na wysokości. Dzięki odpowiedniej farbie możesz utrzymać dobry wygląd dachu z blachy na lata, chroniąc go jednocześnie przed korozją.

Malowanie dachu antykorozyjną farbą – jaka trwałość?

Malowanie blaszanego dachu czy blachodachówki farbą antykorozyjną i podkładem antykorozyjnym to świetny sposób na zabezpieczenie go przed rdzą. Ten rodzaj farby ma na celu zapobieganiu przenikaniu wilgoci, więc blacha na dachu będzie chroniona. Farba na rdzę pomaga również zmienić kolor dachu i sprawić, że będzie on wyglądał na nowy!

Co z trwałością takiego rozwiązania? Wszystko zależy od tego w jakim środowisku jest dach. Można sobie wyobrazić, że w środowisku morskim lub w terenach wysokoprzemysłowych o dużym zanieczyszczeniu środowiska dach jest bardziej obciążony niż w terenach wiejskich. Farby do blach dachowych muszą się cechować wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Szczególnie mocne promieniowanie UV mogłoby rozbijać powłokę farby, gdyby nie fakt, że np. farby AKSIKOR mają specjalne środki chroniące ją przed tym wpływem. Dzięki temu można mówić o 8 letniej ochronie przed rdzą blach. Niejednokrotnie czas ochrony jest dłuższy.

Jak zabezpieczyć blaszany dach? Kilka słów podsumowania

Zabezpieczenie blaszanego dachu to ważne zadanie, które należy podjąć z należytą starannością. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej farby na powierzchnię blachy. Powinna to być farba przeznaczona specjalnie do dachów blaszanych, która zapewni trwałość pokrycia i tym samym długowieczność dachu. Odpowiednimi wyrobami będą produkty do blach dachowych z oferty AKSIL.