Malowanie dachówki – instrukcja krok po kroku
Dach wykonany z dachówki należy do jednych z najtrwalszych. Nie oznacza to jednak, że możemy go pozostawić bez regularnej konserwacji. Czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg lub wysoka temperatura, wpływają na degenerację dachówek. W tym artykule przyjrzymy się bliżej malowaniu dachówki. Sprawdzimy, kiedy należy ją pomalować i jak krok po kroku to zrobić.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czy warto malować dachówkę betonową lub ceramiczną?
Dachówki zarówno betonowe, jak i ceramiczne można malować. Powodów ku temu może być kilka. Niekiedy może to być chęć zmiany koloru dachówki. Pod wpływem wysokich temperatur kolor dachu może nieznacznie się zmienić, wypłowieć. I kiedy problem ten nie jest tak widoczny, kiedy dochodzi do równomiernej utraty koloru na całej powierzchni, to niestety czasami na płaszczyźnie dachu wyróżnia się kilka dachówek o odmiennym odcieniu. Całość zaczyna wyglądać nieestetycznie. Jeżeli nam to przeszkadza, możemy użyć specjalnej farby do dachu, która odnowi go nie do poznania.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dach jest jednym z elementów domu, który jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Dotyczy to również gromadzenia się na nim zanieczyszczeń w postaci kurzu oraz liści. Często można zobaczyć na starszych dachach porosty, np. z mchu. Problemem mogą też być grzyby, które na pierwszy rzut oka pozostają niewidoczne, jednak ich obecność prowadzi do powolnej degradacji dachu. Wszystkie te wymienione elementy, przyczyniają się do niszczenia dachówki, jej odbarwień i odprysków, która może po pewnym czasie utracić swoje ochronne funkcje. W takim przypadku renowacja dachu będzie wskazana.
Malowanie dachówki betonowej – jaką farbę wybrać?
Jeżeli dach pokryty jest dachówką betonową, to prawdopodobnie nieco szybciej będą się na niej zbierać różnego typu zanieczyszczenia. Głównie ze względu na jej powierzchnię, która jest nieco bardziej chropowata od swojej ceramicznej odmiany. Malowanie dachu pokrytego dachówką betonową nie jest skomplikowane. Jednak, aby dobrze się ona trzymała na nierównej powierzchni dachówek, konieczne jest do jej pomalowania wybranie odpowiedniej farby.
Przede wszystkim malowanie dachówki betonowej, powinniśmy rozpocząć od wyboru farby podkładowej, która zapewni przyczepność farby nawierzchniowej. Farba nawierzchniowa powinna natomiast zabezpieczać dachówkę przed powstawaniem porostów i wykwitów wapiennych. Dodatkowo powinna posiadać filtr, który ochroni dach przed nadmiernym promieniowaniem UV. Wybierając farbę, zwróćmy uwagę, czy na opakowaniu jest informacja od producenta, że jest to farba dedykowana do dachówki cementowej, np. akrylowo – silikonowa. Dachówki cementowe mają właściwości pochłaniania wilgoci, warto zatem zwrócić uwagę, czy zakupiona farba jest wodoodporna.
Jaka farba do malowania dachówki ceramicznej?
Do malowania dachówki ceramicznej również powinniśmy stosować warstwę farby gruntowej oraz farbę nawierzchniową. Farba do dachów pokrytych dachówką ceramiczną powinna spełniać funkcje podobne do farby do dachówki cementowej. Oznacza to, że powinna ograniczać osadzanie się zanieczyszczeń, powstawanie wykwitów wapiennych oraz rozwój na powierzchni dachu mchów, grzybów i porostów.
Dachówka ceramiczną można malować zwykłą farbą silikonową, pod warunkiem wcześniejszego zastosowania warstwy farby gruntowej.
Malowanie dachówki – jak przygotować nawierzchnię?
Malowanie dachu bez względu na to, czy jest pokryty dachówką ceramiczną, czy betonową, należy bezwzględnie rozpocząć od jego dokładnego oczyszczenia. Powierzchnię dachówek można oczyścić wodą pod wysokim ciśnieniem, co w niektórych przypadkach będzie wystarczającym zabiegiem. W przypadku, kiedy na dachu znajduje się wiele zanieczyszczeń, a czyszczenie nie usunęło porostów z mchem, dach należy ponownie wyczyścić pod ciśnieniem, używając wody oraz odpowiednich detergentów.
Po czyszczeniu możemy przejść do drugiego kroku, czyli oględzin pokrycia dachowego, który ma na celu określenie zniszczeń dachu i określenie zakresu prac remontowych. Na samym końcu przed przystąpieniem do malowania dachu, powinniśmy dokładnie wyczyścić rynny.
Malowanie dachówki zawsze zaczynamy od nałożenia warstwy podkładowej. Powierzchnia dachówki betonowej oraz dachówki ceramicznej charakteryzuje się sporą chropowatością. Bez nałożenia równomiernej warstwy gruntu, malowanie dachówki byłoby nieskuteczne, a farba nawierzchniowa mogłaby się łuszczyć i odpadać.
Malowanie dachów farbą nawierzchniową powinno odbywać się w dzień, kiedy nie są przewidywane opady deszczu ani zbyt wysokie nasłonecznienie. Farba do dachówki cementowej i ceramicznej może zawierać również pigmenty, które mogą zmienić ich kolor. Podczas planowania malowania pokrycia, warto przemyśleć również zmianę aktualnego koloru. Warto przy tym pamiętać, że wybór jasnego koloru, będzie skutecznie odbijać promienie słoneczne. Dzięki temu dach będzie się mniej nagrzewać, a temperatura panująca w wyższych kondygnacjach budynku, będzie nieco niższa.