Farba do rynien – jak i czym malować ocynkowane rynny?

Farba do rynien i malowanie rynien w ogóle może nie jest czymś, nad czym się zastanawiałeś. Pomyśl jednak, co jest wizytówką Twojego domu? Co widać na pierwszy rzut oka? Oczywiście elewację, okna, dach, drzwi oraz… no właśnie! Rynny. Dlatego, jeżeli do tej pory o nie odpowiednio nie zadbałeś, czas poświęcić trochę czasu na ich renowację. Jak się za to zabrać? Co zrobić, żeby nie tylko poprawić wygląd rynny, ale też uchronić ją przed korozją? Na te wszystkie pytania, znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Malowanie rynien ocynkowanych – dlaczego to takie ważne?

Ktoś może stwierdzić, że malowanie rynien ocynkowanych i zabezpieczenie ich powierzchni przed rdzą jest niepotrzebne, bo przecież samo cynkowanie ma za zadanie ochronę metalu przed korozją. Takie myślenie to oczywiście błąd. Rzeczywiście cynk zwiększa odporność metalu, ale sam z czasem koroduje. Dzieje się tak ze względu na to, że ma kontakt z takimi czynnikami jak na przykład promieniowanie UV czy wilgoć. Tak więc cynkowa powłoka jest także narażona na uszkodzenia i wymaga konserwacji. Jeżeli więc zależy Wam na domu, w którym każdy szczegół jest dopracowany, nie możecie ignorować rynien.

Rynny wpływają na wygląd domu z zewnątrz.

Przygotowanie do malowania rynien

Zobaczyłeś pierwsze ślady rdzy i zdecydowałeś się na malowanie rynny? Świetnie! Czas się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest pozbycie się resztek starej powłoki, która zaczęła się zapewne łuszczyć. Możesz zrobić to na przykład za pomocą szpachelki, nada się także gruboziarnisty papier ścierny. Papier ścierny, tym razem drobnoziarnisty przyda się też na kolejnym etapie przygotowania, czyli matowienia rynny. Pamiętaj, że od odpowiedniego przeprowadzenia tego etapu w dużej mierze zależy końcowy efekt malowania i trwałość nowo położonej powłoki. Poświęć więc przygotowaniu powierzchni sporo uwagi, czasu i bądź dokładny.

Jaka farba do rynien ocynkowanych?

Malowanie rynien i sam wybór odpowiedniej farby należy dopasować do rodzaju rynny. Inaczej przecież przebiega konserwacja rynny wykonanej z aluminium, inaczej z PCV, a jeszcze inaczej tej ocynkowanej. To tymi ostatnimi zajmujemy się w tym artykule, więc czas zastanowić się, dzięki jakiej farbie możemy przywrócić estetyczny wygląd rynnie, na której pojawiły się pierwsze ślady rdzy. Swoją drogą, czy wiesz, że najbardziej wytrzymałe są rynny miedziane ocynkowane? Mogą przetrwać nawet 300 lat!

Wybierając farbę do malowania powierzchni ocynkowanych, takich jak rynna, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, produkt powinien być odporny na kontakt z wilgocią, promieniami słonecznymi czy wysoką temperaturą. Świetnym wyborem będzie AKSIKOR – ochronno-dekoracyjna farba m.in. do blachy ocynkowanej i aluocynk. Ma ona właściwości antykorozyjne i nadaje się idealnie do renowacji starych powłok.

Farba do rynien - czy wiesz, jak jej używać?

Jak malować rynny?

Wybrałeś już i zaopatrzyłeś się w odpowiednią farbę do rynien – czas wziąć się do pracy! Wybierz do tego odpowiedni dzień – pogodny, ale nieupalny. Do malowania rynny najlepiej będzie użyć wałka lub pędzla. Farbę nakładaj od góry do dołu. Najważniejsze jest, abyś stosował się do zaleceń producenta, które umieszczane są na opakowaniach produktów. Dzięki temu unikniesz pomyłek. Bardzo ważne jest doczytanie między innymi, ile warstw farby należy nakładać i w jakich odstępach czasowych. Najlepiej jest zaufać informacjom podanych na karcie technicznej produktu, bo da Ci to pewność, że renowacja rynny przebiegnie bez zakłóceń, a przede wszystkim będzie skuteczna.