Jaki kolor elewacji do brązowego dachu?

Budujemy swój wymarzony dom. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że jest to kosztowne, czasochłonne, emocjonujące i wymaga wielu wyborów. Każdy wybór jest analizowany przez członków rodziny, przez inwestorów. W pewnym momencie przychodzi dość przyjemny etap, kiedy wybieramy kolor elewacji. I tu pojawia się problem. Z pozoru łatwa decyzja, będąca mogłoby się wydawać formalnością, przeradza się w poważny dylemat. A kiedy stoi przed nami dom, który ma brązowy dach, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Pochylmy się wspólnie nad problemem: jaki kolor elewacji do brązowego dachu? Jaki kolor elewacji do jakiegokolwiek dachu?

Wybór koloru dachu

Zanim dojdziemy do barw elewacji do brązowego dachu, zastanówmy się, na jakiej podstawie wybieramy kolor samego dachu. Nie jest tajemnicą, że zabudowa domów jednorodzinnych w Polsce, a i pewnie na świecie jest zdominowana przez kolor czerwony. Czerwony dach dominuje na każdej polskiej ulicy. Tradycyjna dachówka, która od wieków pokrywa zadaszenie ma kolor czerwono-pomarańczowy. Aktualnie oferta rynkowa jest nieco bardziej urozmaicona. Ponieważ dachówki, blachodachówki i blachy przybierają rozmaite barwy. Nie boimy się już kolorowego pokrycia dachowego. Producenci materiałów do pokrycia dachu oferują kolor dachu niemal w każdym odcieniu, najpopularniejszy jest czerwony, bordowy, szary, granatowy, zielony, czarny i ten wybrany – kolor brązowy.

Kolor elewacji często dobieramy w drugiej kolejności, ale oczywiście możemy go już wziąć pod uwagę, planując barwy pokrycia domu. Brązowy dach należy do coraz częstszych elementów spotykanych na domach mieszkalnych. Odcienie brązu wpasowują się w elegancki charakter domu. Dach w kolorze brązowym pięknie wygląda w dużym ogrodzie, na tle otoczenia z zieleni. Z drugiej strony jest czymś wyjątkowym i oryginalnym. Brąz na dachu determinuje konkretny pomysł na wygląd i stylistykę domostwa i jego otoczenia.

Nowoczesny dom z brązowym dachem.

Jaki kolor elewacji do brązowego dachu?

Kolory elewacji, jakie dominują w polskim krajobrazie to biała elewacja. Dachu czy ścian domu nie malujemy i nie zmieniamy tak często, jak barw wewnątrz pomieszczeń. Dlatego wybieramy barwy klasyczne, ponadczasowe. Jasna elewacja wpasowuje się nie tylko z brązowym dachem, ale tak naprawdę każdym innym. Niezależnie jakim kolorem pokryjemy nasz dach, białe ściany budynku współgrają do wszystkich kolorów na dachu domu. Połączenie bieli i brąz ram okiennych najlepiej pasuje do klasycznych domów. Gdzie nie zależy nam na nowoczesnym designie, a na eleganckim i uroczym domu.

Równie uniwersalny kolor ostatnich lat to jasne odcienie szarości. W ich przypadku w połączeniu z brązowym dachem uzyskamy nowoczesny budynek. Jeśli pokusimy się o ciemne barwy, budynek stanie się dostojny, tajemniczy i industrialny. Kolory szare często wybieramy na dodatki i otoczenie budynku. Szare ogrodzenie, szara kostka, szary kamień przed domem. Nie tylko elewację, ale także inne elementy dobieramy do koloru dachu.

Chyba każdy zgodzi się z faktem, że zielona elewacja także idealnie pasuje do brązowego dachu. Jednak na kolory elewacji, które uchodzą za żywe, decydujemy się rzadko. Dlaczego? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kolorów elewacji nie zmieniamy często. Jest duże prawdopodobieństwo, że zielona barwa szybko się znudzi, ponieważ nie jest to kolor ponadczasowy. Nie każdemu też przypadnie do gustu, więc boimy się wybierać odważne kolory w celach uniknięcia krytyki i znudzenia.

Brązowy dach.

Podobnie sprawa układa się z żółtą elewacją. Żółta elewacja nadal się podoba w połączeniu z brązem, ale to zdecydowanie biel wybieramy najczęściej. Jasna elewacja domu jest łatwiejsza do odmalowania czy umycia. Zmiany elewacji domu, przy jasnych barwach możemy szybko dokonać, ponieważ łatwo ją zamalować. Wybierając barwy ciemne, sprawa ze zmianą już nie jest taka prosta.

Podsumowując – brązowy dach i elewacja domu

Stojąc przed wyborem koloru elewacji do budynku, który jest pokryty brązowym dachem, pamiętajmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim nasze upodobania. Choć modne są szarości i biel pamiętajmy, że budynek musi spełniać nasze marzenia. Jeżeli marzyliśmy, że nasz dom będzie miał odcienie niebieskie, to nie bójmy się spełniać tych marzeń. Druga rzecz to otoczenie. Postawmy sobie pytanie czy chcemy się wyróżniać, czy chcemy się wpasowywać? Zielona elewacja, na osiedlu gdzie dominuje biel, będzie się rzucać w oczy i przyciągać uwagę. Pytanie, czy chcemy ją przyciągać? Chociaż z drugiej strony, skoro macie wyjątkowy i nowoczesny dach w kolorze brązu, to już jest spory wyróżnik. Więc życzymy odwagi w kolejnych krokach ku wyjątkowości i spełnianiu marzeń.