Malowanie ścian pistoletem… a może jednak wałkiem?
Malowanie ścian to jedna z podstawowych czynności, którą wykonuje się podczas remontu domów i mieszkań. Ta z pozoru łatwa czynność może przysporzyć sporo trudności, zwłaszcza kiedy nie wiemy, w jaki sposób dobrać odpowiednie narzędzia do malowania. Aby uniknąć frustrujących sytuacji, przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, kiedy najlepszym rozwiązaniem będzie malowanie ścian pistoletem, a kiedy wałkiem lub pędzlem.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak dobrać odpowiednie narzędzie do malowania? Malowanie ścian pistoletem czy wałkiem?
Malowanie należy do jednych z najprostszych czynności, które można bez problemu wykonać samodzielnie. Osoby decydujące się na odświeżenie koloru wnętrza swoją uwagę skupiają głównie wokół wyboru koloru farby. Jednak równie ważna jest także estetyka malowania.
Na co zatem zwrócić uwagę, aby nasze malowanie przyniosło zadowalające efekty? Przede wszystkim musimy pamiętać o doborze odpowiednich narzędzi do malowania. Wśród tradycyjnych metod malowania znajdziemy m.in. malowanie wałkiem, pędzlem oraz malowanie natryskowe.
Wybór poszczególnej techniki malowania będzie zależeć m.in. od zakupionej farby oraz od struktury ściany. Po zakupie farby powinniśmy sprawdzić rekomendacje producenta co do sposobu jej nanoszenia na ścianę. Wiele też zależy od struktury ściany. Chropowate powierzchnie będą wymagały wyboru wałków z długim włosiem lub malowania natryskowego.
Natomiast, jeżeli chcemy otrzymać niestandardowe efekty malowania, możemy wybrać jedną z mniej znanych technik, np. gąbkowanie lub szczotkowanie.
Wybór narzędzi do malowania będzie też wiązać się z poniesieniem różnych kosztów. Zdecydowanie najtańszą techniką malowania będzie wybór wałka lub pędzla. Narzędzia do malowania natryskowego są nieco droższe w zakupie, jednak czas potrzebny na malowanie jest na tyle krótki, że może rekompensować pierwotny koszt zakupu. Warto rozważyć poszczególne opcje i wybrać optymalne rozwiązanie.
Malowanie ścian pistoletem – wady i zalety
Malowanie metodą natryskową, kiedyś wybierane jedynie przez profesjonalne ekipy remontowe, zyskuje coraz większą popularność głównie ze względu na czas, jaki potrzebny jest do pomalowania ścian.
Czym jest malowanie natryskowe? Ta technika malowania polega na rozprowadzaniu farby w postaci drobnych kropelek, które osadzają się na powierzchni ściny. Istnieją dwa rodzaje malowania natryskowego: pneumatyczne oraz hydrodynamiczne.
Pistolet do malowania natryskowego pneumatycznego rozprowadza farbę pod wpływem sprężonego powietrza, do którego podłączony jest kompresor. Jest polecany do malowania średnich i dużych powierzchni, głównie ze względu na większą efektywność niż pistolety hydrodynamiczne. Pistolet do malowania pneumatycznego poradzi sobie zarówno z lekkimi farbami, jak i nieco cięższymi i lepkimi, np. emalią.
Malowanie metodą hydrodynamiczną działa pod wpływem niskiego ciśnienia, które nie przekracza 0,9 bara. Nanoszenie farby odbywa się pistoletem elektrycznym. Tego typu natryskowe malowanie sprawdzi się na małych powierzchniach przy zastosowaniu lekkich farb.
Malowanie natryskowe – na co zwrócić uwagę
Zalety malowania natryskowego to przede wszystkim szybkość, z jaką możemy przeprowadzić renowację ścian. Jednak należy pamiętać, że ze względu na pracę pod ciśnieniem, wymaga nieco więcej wprawy niż malowanie tradycyjnymi metodami. Przed rozpoczęciem malowania natryskowego warto również bardzo dobrze zabezpieczyć meble, podłogę oraz samego malującego, gdyż rozpylane kropelki farby mogą osadzać się również na niezabezpieczonych powierzchniach.
Musimy przy tym pamiętać, że malowanie metodą natryskową będzie skuteczne i precyzyjne tylko, jeżeli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pistolet do malowania powinien znajdować się w odległości minimum 25 cm od malowanej powierzchni. Zapewni to optymalne warunki do równomiernego rozprowadzenia farby.
Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, aby malowanie natryskowe zawsze rozpoczynać od górnej części ściany, a strumień farby do malowania powinien być skierowany prostopadle do malowanej powierzchni. Ostatnią rzeczą, o której nie można zapomnieć, jest nierobienie przerw podczas nanoszenia farby na daną powierzchnię.
Malowanie natryskowe – jakie powierzchnie można malować?
Metodą natryskową pomalujemy nie tylko ściany w domu lub w mieszkaniu. Ta technika będzie też idealna do nanoszenia farby do malowania elewacji. Pistolet do malowania ścian sprawdzi się również przy odświeżaniu koloru sufitu.
Jeżeli planujemy malować powierzchnię drewnianą, pistolet malarski nie będzie najlepszą metodą renowacji. W takim przypadku lepiej użyć jednej z tradycyjnych metod i drewno pomalować wałkiem lub pędzlem malarskim.
Malowanie wałkiem i pędzlem – czy to dobry wybór?
Użycie pistoletu natryskowego to nie jedyna technika malowania ścian. Nadal najpopularniejszą metodą zmiany koloru ścian jest nanoszenie farby wałkiem lub pędzlem.
Wałek malarski jest stosunkowo tanim narzędziem do malowania. Odpowiedni wałek wybieramy zgodnie z sugestią producenta farb. Powinniśmy również pamiętać o strukturze malowanej powierzchni. Jeżeli jest nierównomierna, powinniśmy zdecydować się na wałek z długim włosiem, który będzie w stanie pomalować wszelkie zagłębienia i nierówności.
Malowanie pędzlem to najstarsza technika malarska. Jest najbardziej czasochłonna, ale i najbardziej precyzyjna. Malując pędzlem, jesteśmy także w stanie uzyskać piękną strukturę ściany, co nie jest możliwe podczas malowania natryskowego lub wałkiem.