Malowanie posadzki betonowej w garażu.
Betonowe posadzki garażowe mogą być narażone na ciężkie warunki: intensywne użytkowanie, obciążenia, wilgoć oraz czasami środki chemiczne jak chociażby sól do posypywania ulic, która niszczy beton. Malowanie ich produktami takimi jak EKO-DUR od firmy AKSIL pozwala nie tylko poprawić estetykę garażu, ale także zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi, pyleniem, zabrudzeniami i degradacją. Jak jednak przygotować posadzkę do malowania i wykonać to tak, aby efekt był trwały? Oto kompleksowy przewodnik.
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak przygotować posadzkę betonową do malowania
Pierwszy krok to ocena stanu posadzki w garażu. Musimy podjąć decyzję czy beton nadaje się do malowania. Jeśli jest zbyt kruchy może to oznaczać, że należy go potraktować z większym zaangażowaniem środków i czasu i w miejsce kruchej podłogi wylać nową posadzkę betonową. Podejmując decyzję o wylaniu nowej posadzki należy pamiętać aby nie używać do tego wylewek posadzkowych przeznaczonych pod płytki, wykładziny podłogowe, ponieważ mają one zbyt niskie parametry mechaniczne dla obciążeń w garażu i nawet po pomalowaniu mogły by pękać bądź się kruszyć. Należy wybrać odpowiedni materiał na posadzkę garażową.
W przypadku starego betonu, który oceniliśmy, że nadaje się do malowania w pierwszym kroku należy usunąć luźno związane fragmenty betonu i uzupełnić ubytki szpachlami, masami do tego przeznaczonymi. Najkorzystniej byłoby lekko przeszlifować posadzkę zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać podłogę bez nierówności. Oczywiście po szlifowaniu posadzka musi być dobrze odkurzona lub zamieciona.
Jeśli w garażu jest beton zacierany mechaniczne lub gładka, zwarta posadzka betonowa to należy najpierw je zszorstkować co poprawi przyczepności powłoki farby. Może to być wykonane przez szlifowanie mechaniczne np. szlifierką kątową lub frezarką do betonu. Szlifowanie pozwala poprawić przyczepność poprzez usunięcie brudu i mleczka cementowego oraz otwiera pory betonu.
Jak przygotować posadzkę betonową uprzednio malowaną.
Jeśli w garażu mamy posadzkę betonową wcześniej już pomalowaną farbą najlepiej byłoby tą farbę usunąć poprzez szlifowanie. Wtedy mamy pewność, że będziemy malować beton, a nie farbę, która może się łuszczy, a czego moglibyśmy nie zauważyć. Można także przemalować starą powłokę farby po jej dokładnym wymyciu jeśli mamy pewność, że powłoka trzyma się mocno posadzki.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed malowaniem ?
Wilgoć w posadzce betonowej
Odpowiednie przygotowanie posadzki betonowej i jej parametry są kluczowe dla trwałości malowania. Tuż przed malowaniem warto ocenić wilgotność posadzki. Najlepiej aby wilgotność posadzki była w okolicach 4 % co uzyskuje się po 28 dniach sezonowania betonu ( w temperaturze 20°C).
Jednak w warunkach domowych trudno ocenić zawartość wilgoci w betonie i może być to problematyczne. Nie należy się jednak martwić, bo farba EKO-DUR jako wyrób wodorozcieńczalny jest dosyć tolerancyjny dla wilgoci w betonie. Należy tylko zachować uwagę jeśli na posadzce występuje problem z podmakaniem od wód gruntowych. To trudniejszy przypadek i rozwiązanie tego problemu opisane jest tutaj:
Link do artykułu o zastosowaniu EKO-DUR PODKŁADU
Zabrudzenia posadzki
Najlepiej aby posadzka betonowa była niezabrudzona i wtedy potrzebowalibyśmy ją tylko odkurzyć lub zamieść. Jeśli jednak jest zabrudzona i są to zwykłe zabrudzenia jak błoto to można ją umyć wodą z detergentem najlepiej pod ciśnieniem, spłukać i wysuszyć.
Czasami jednak betonowe posadzki garażowe mogą mieć plamy z olejów, smarów czy innych chemikaliów. Aby je usunąć, można zastosować specjalistyczne środki chemiczne do usuwania plam z betonu lub wypalić z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Wyrównanie powierzchni i gruntowanie
Sprawdź posadzkę pod kątem pęknięć, ubytków. Uszkodzone obszary można naprawić przy pomocy szpachli i mas naprawczych, aby uzyskać równą powierzchnię.
Jeśli beton jest mocno porowaty lub bardzo stary, rozważ nałożenie warstwy gruntującej z farby EKO-DUR przygotowanej poprzez zmieszanie składnika A i B farby, a następnie rozcieńczonej wodą w proporcji: 1 część farby na 1 część wody. Taka rozcieńczona farba będzie głęboko wnikać w pory betonu i je sobą uzupełniać, a jako, że jest to wyrób epoksydowy to polepszy to parametry mechaniczne słabszego betonu. Do tego samego celu i w ten sam sposób można użyć lakieru EKO-DUR. Wzmocni posadzkę betonową jeszcze mocniej. Takie gruntowanie jest obligatoryjne i stosowane tylko wtedy kiedy beton chcielibyśmy wzmocnić.
Po upływie około 6 godzin od takiej impregnacji można malować farbą dwukrotnie już bez rozcieńczania wodą.
Są też sytuacje kiedy warto użyć do gruntowania typowego wyrobu do gruntowania tj. EKO-DUR PODKŁADU. Jest to jednak produkt trudniejszy w użyciu i wymagający wiedzy i praktyki w pracach posadzkowych i raczej kierowany dla profesjonalistów. Kiedy warto zastować gruntowanie tym produktem jest wyjaśnione tutaj:
Link do artykułu o zastosowaniu EKO-DUR PODKŁADU
Jak wybrać sposób wymalowania posadzki ?
Posadzkę w garażu z użyciem produktów z rodziny EKO-DUR tj. farby, lakieru i płatków ozdobnych można wykończyć na kilka sposobów:
- Pomalować tylko lakierem
Fot: Wymalowanie posadzki betonowej tylko EKO-DUR LAKIEREM.
- Pomalować tylko EKO-DUR FARBĄ
Fot: Wymalowanie posadzki betonowej EKO-DUR FARBĄ
- Pomalować EKO-DUR FARBĄ i przykryć jeszcze 1 cienką powłoką EKO-DUR LAKIER
- Pomalować EKO-DUR FARBĄ i użyć piasku w celu uzyskania posadzki szczególnie odpornej na poślizg
Fot: Wymalowanie posadzki betonowej EKO-DUR FARBĄ z użyciem piasku.
- zastosować cały system do uzyskania efektu jak na zdjęciu. Używamy wtedy EKO-DUR FARBY, płatków ozdobnych i EKO-DUR LAKIERU
Fot: Wymalowanie posadzki betonowej EKO-DUR FARBĄ, płatkami i EKO-DUR LAKIEREM
Link do artykułu poświęconego malowaniu przy użyciu płatków ozdobnych i piasku.
Wybierając produkt, warto zwrócić uwagę na kolor i wykończenie, które najlepiej pasują do twojego garażu i twoich oczekiwań.
Malowanie posadzki betonowej epoksydową EKO-DUR FARBĄ
Do wyboru mamy jak widać kilka sposobów wykończenia posadzki betonowej. W praktyce najczęściej posadzki są malowane farbą. Malowanie przebiega w kilku etapach:
Krok 1: Przygotowanie farby
Składnik A farby należy dokładnie wymieszać w opakowaniu i następnie połączyć ze składnikiem B (proporcja mieszania – składnik A: składnik B – 5 : 1 wagowo). Farbę dokładnie wymieszać i odczekać około 5 min.
Rozcieńczenie farby wodą w ilości 10- 20 % do pierwszego malowania spowoduje lepszą penetracje w podłoże.
Farba, jako wyrób dwuskładnikowy, ma określony czas do aplikacji. Czas życia wyrobu po zmieszaniu to 1,5 godziny w przypadku ilości mieszanki 1 kg + 0,2 kg, a w przypadku wymieszania całego kompletu 10kg + 2kg to 2 godziny. Po 3 godzinach farba nie nadaje się do użytkowania.
W przypadku zgęstnienia mieszanki po upływie 1,5-2 godzin można dodać następną porcje świeżo sporządzonej mieszanki A+B i wymieszać. To pozwoli wydłużyć przydatność i odratować gęstniejąca farbę.
Krok 2: Aplikacja pierwszej warstwy
Rozpocznij malowanie od narożników i trudniej dostępnych miejsc za pomocą pędzla. Następnie użyj wałka malarskiego, aby równomiernie rozprowadzić farbę na większej powierzchni. Pamiętaj, aby nie nanosić farby zbyt grubo. Najlepiej nakładać farbę w ilości 0,2 kg farby na 1 mkw..
Jeśli zdecydowaliśmy się na wykończenie posadzki z użyciem piasku to teraz jest moment kiedy trzeba zastosować piasek.
Link do artykułu poświęconego malowaniu przy użyciu płatków ozdobnych i piasku.
Pozostaw farbę na 24 godziny do utwardzenia.
Krok 3: Nałożenie drugiej warstwy
Farbę do malowania drugiej warstwy przygotowujemy przed malowaniem i nanosimy ją po wyschniętej, pierwszej warstwie. Jeśli zdecydowaliśmy się na wykończenie posadzki z użyciem płatków ozdobnych to teraz jest moment kiedy trzeba o nich pomyśleć.
Link do artykułu poświęconego malowaniu przy użyciu płatków ozdobnych i piasku.
Pozostaw farbę na 24 godziny do utwardzenia.
Krok 4: Użytkowanie
Po 24 godzinach od położenia drugiej warstwy mamy już suchą, wstępnie utwardzoną powłokę. Można po niej delikatnie chodzić, ale z zachowaniem dużej ostrożności np. bez butów, a tylko w skarpetkach. W trakcie kolejnych dni powłoka farby się będzie dotwardzać. Zaleca się odczekać nawet tydzień, zanim wprowadzi się do garażu samochód. 7 dni to okres kiedy mamy pewność, że farba całkowicie się utwardzi i osiągnie maksymalną odporność na ścieranie.
Podsumowanie
Malowanie posadzki betonowej z użyciem produktów EKO-DUR to doskonały sposób na poprawę wyglądu i funkcjonalności garażu. Dzięki właściwemu przygotowaniu powierzchni oraz odpowiedniemu nakładaniu powłok można uzyskać trwałą, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i działanie chemikaliów posadzki. Pamiętaj, aby dokładnie stosować się do zaleceń producenta – zarówno w zakresie przygotowania betonu, jak i aplikacji produktów EKO-DUR – co zagwarantuje trwały efekt końcowy.
Produkty do malowania betonu i inne informacje znajdziesz na stronie Aksil.