Drewniane zabawki – czym i jak je malować?

Drewniane zabawki są ponadczasowe i wręcz obowiązkowe w każdym dziecięcym pokoju lub bawialni. Starsze pokolenie na pewno pamięta czasy, kiedy drewniane zabawki były jedynymi dostępnymi w sklepach. Warto przypomnieć o tym swoim dzieciom, teraz kiedy na rynku jest przesyt zabawek o wszelkich kolorach, fakturach i z różnych materiałów. Zabawki z drewna można wykonać również samemu. Jeśli mamy jeszcze zabawki, które przetrwały kilkanaście lat i sami bawiliśmy się nimi w dzieciństwie, a chcemy przekazać je młodszemu pokoleniu, warto odpowiednio je przygotować i zaimpregnować. Na pewno będziemy usatysfakcjonowani, jeśli wykonamy własnoręcznie dla dziecka taką zabawkę lub dawno odrzuconym lalom i drewnianym wózkom ze strychu nadamy drugie życie.

Czego możemy użyć, aby prawidłowo pomalować drewniane zabawki? Najlepsza będzie Ekoakrylka – emalia do mebli dziecięcych i zabawek. Jest to ekologiczny produkt zawierający odpowiednie atesty, które sprawiają, że zabawki są bezpieczne dla naszych maluchów.

Jak pomalować drewniane zabawki?

Proces malowania zabawek rozpoczynamy zawsze od przygotowania powierzchni i oczyszczenia jej z wszelkich zabrudzeń. Takie działanie zwiększy przyczepność podłoża. Szlifujemy powierzchnię papierem ściernym drobnoziarnistym i dokładnie odpylamy, tak żeby była gładka i lepiej przyjmowała farbę. Po szlifowaniu powierzchnię przecieramy wilgotną ściereczką. Następnie po rozmieszaniu nakładamy farbę Ekoakrylkę. Najlepsze będą dwie warstwy emalii. Malujemy przy pomocy pędzla z włosiem syntetycznym lub natryskowo, a drugą warstwę nakładamy po godzinie.


malowanie drewnianych zabawek

Po malowaniu najkorzystniej odstawić zabawkę do całkowitego wyschnięcia na 2 dni. Najlepsza temperatura do malowania zabawek to 20 stopni, jednak farbę Ekoakrylkę do mebli dziecięcych i zabawek możemy używać już przy 10 stopniach. Pamiętajmy, że do malowania zabawek, które będą miały bezpośrednią styczność z dziećmi, potrzebujemy odpowiedniej farby. Ekoakrylka to wodorozcieńczalny wyrób, który nie emituje do środowiska szkodliwych substancji. Ma dobrą przyczepność do podłoża, a także wysoką odporność na zarysowanie i szorowanie, dlatego nie musimy obawiać się, że coś stanie się zabawką w czasie szalonych zabaw z dzieciakami lub kiedy zabawka uderzy o podłogę. Bardzo ważne jest, aby emalia tworzyła elastyczną powłokę odporną na uszkodzenia i zabrudzenia.

ekoakrylka emalia do drewna

EKOAKRYLKA emalia do mebli dziecięcych i zabawek


Farba jest odporna na wodę, alkohol i tłuszcze oraz tak zwany „gorący kubek”, dlatego może być stosowana nie tylko do malowania zabawek, ale również do regałów czy półek mających kontakt z żywnością.

Drugie życie dla drewnianych zabawek z dzieciństwa

Przy użyciu farby Ekoakrylka do zabawek możemy samodzielnie pomalować drewnianą lalkę, która towarzyszy nam od dzieciństwa, czy też drewnianego konika na biegunach. Zdecydowanie możemy w ten sposób zaskoczyć swoje dzieci i nadać nowy sens wspólnym zabawom. Prawidłowe malowanie zabawek wykonanych z drewna może nadać im drugie życie, zwłaszcza, że Ekoakrylka jest dostępna w różnych kolorach, a także może być wyprodukowana na specjalne zamówienie w kolorze zgodnym z naszą wizją i wyobrażeniami.

Ulubioną zabawkę możemy też wykonać w wersji z połyskiem, matowej lub w półmacie. Jeśli chcemy uzyskać efekt o najwyższej jakości, warto zastosować farbę razem z podkładem pod emalię do drewna Ekoakrylka. Wtedy mamy pewność co do trwałości i nie będziemy musieli szybko powtarzać całego procesu. Zdecydowanie drewno jest trwalszym elementem od produkowanych dzisiaj plastikowych zabawek, które szybko się niszczą. Warto odpowiednio o nie zadbać i dać zabawkom drugie życie, które ucieszy i nas i nasze pociechy.

Jak pomalować drewniane zabawki bezpiecznie i z cieszyć się długotrwałym efektem?

Farba Ekoakrylka jest przeznaczona specjalnie do tego, aby odświeżyć i pomalować nowe oraz starsze drewniane zabawki. Służy nie tylko do ochrony powierzchni, ale także do dekoracji, dzięki możliwości użycia różnorodnej gamy kolorystycznej i stopnia połysku. Użycie tej farby jest wyjątkowo bezpieczne dzięki zastosowaniu nowoczesnych surowców oraz dzięki specjalnemu atestowi PZH Zakładu Badania Żywności i Przedmiotów Użytku. Ważne jest nie tylko prawidłowe użycie farby, ale również późniejsza konserwacja zabawek. Drewniane zabawki, a także półki, regały najlepiej czyścić szmatką zwilżoną samą wodą bez użycia jakichkolwiek detergentów. Wtedy nie zetrzemy ani nie zmienimy wizualnie drugiej finalnej warstwy dekoracyjnej.


malowanie zabawek drewnianych

Jeśli stawiamy dopiero pierwsze kroki w tworzeniu oraz restaurowaniu starych zabawek z drewna i nie wiemy, od czego zacząć malowanie zabawek, warto sięgnąć po Ekoakrylkę. Jest to produkt prosty w użyciu, który zdecydowanie nada naszym zabawkom nowy wygląd i sprawi, że będziemy zadowoleni z efektu bez zbyt dużych nakładów pracy. Zabawa z dzieckiem ulubioną zabawką z dzieciństwa, która zyskała drugie życie, na pewno przysporzy nam wielu radości i przywróci dobre wspomnienia. Drewniane zabawki to jedne z najtrwalszych. Czasem wystarczy po prostu doprowadzić je do dobrego stanu, zamiast wyrzucać i kupować nowe.