Powered by Smartsupp

Pomysł na renowację starych mebli – niebieska farba do drewna

Masz w domu stare drewniane meble, ale nie wiesz, co z nimi zrobić? Doskonałym sposobem na ich renowację, będzie pomalowanie ich niebieską farbą do drewna. Dzięki temu możesz uzyskać niebanalny efekt, który odświeży wnętrze Twojego domu. Doradzamy, jak przeprowadzić renowację drewnianego mebla i gdzie szukać odpowiedniej farby.

Niebieska farba do drewna, czyli czym malować drewniane wyposażenie wnętrz?

Przed rozpoczęciem renowacji warto wcześniej zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze, jaki efekt chcemy uzyskać, czy zależy nam na postarzeniu mebla, czy może na zabezpieczeniu przed wilgocią, zadrapaniami i ścieraniem. Po drugie należy zastanowić się, czy drewniane wyposażenie będzie używane wewnątrz domu, czy na zewnątrz. Wszystkie te czynniki będą wpływać na wybór odpowiedniej farby do malowania drewna i metalu.

Ważna również będzie wydajność farb oraz liczba warstw, którą będziemy musieli położyć dla uzyskania oczekiwanego efektu. Te informacje podawane najczęściej na etykiecie produktu pozwolą nam zakupić odpowiednią liczbę puszek farb lub lepiej dopasować jej pojemność. Wybierz także produkt, który będzie wysokiej jakości, dzięki czemu efekt na pomalowanej powierzchni będzie prezentować się jeszcze lepiej.

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów farb, które mogą być użyte do malowania drewna. Do najpopularniejszych produktów zaliczamy farby:

  • kredowe
  • akrylowe (emalia do drewna)
  • winylowe
  • olejna
  • alkidowa
  • poliuretanowa

Do renowacji starych drewnianych mebli polecana jest szczególnie farba kredowa. Jest to produkt, który pozwala na uzyskanie ciekawych efektów pomalowanego mebla. Farba kredowa jest bez połysku, dzięki czemu doskonale nadaje się do postarzania odnawianych elementów z drewna. Farba kredowa będzie polecana do wyposażenia wewnątrz domu. Do malowania drewnianego płotka lub metalowych elementów dekoracyjnych lepiej sprawdzi się emalia.

Niebieskie meble — gdzie szukać inspiracji?

Niebieska farba może nie tylko nadać nowego, świeżego wyglądu Twoim meblom, ale także całkowicie zmienić charakter wnętrza. Dodatkowo niebieski jest obecnie bardzo popularnym kolorem do wnętrz. Na rynku farb do renowacji drewnianych akcesoriów wyposażenia wnętrz możemy znaleźć wiele ciekawych odcieni błękitu od marinistycznego cyjanu do królewskiego błękitu oraz bardzo popularnego petrol blue z dużą zawartością szarości. Daje do to wręcz nieskończone możliwości krycia drewnianych powierzchni.

Niebieska farba do drewna - jaką wybrać.

Inspiracji można szukać w social media, szczególnie na Pinterest oraz Instagramie, które głównie operują zdjęciami. Pozwólmy również dojść do głosu naszej kreatywności. Jeżeli mamy już wizję, jak odrestaurować nasz mebel, skupmy się na znalezieniu informacji, jak krok po kroku uzyskać wymarzony efekt. Jeżeli szukamy filmów instruktażowych, w jaki sposób wykonać renowację, możemy pomysłów szukać, np. na YouTube. Niezastąpione również mogą okazać się forma internetowe dla miłośników renowacji antyków.

Niebieska farba do drewna i metalu — gdzie szukać?

Szukasz farb o wysokiej jakości do metalu lub drewna? Sprawdź koniecznie produkty dostępne w sklepach online. Zakupy w sklepie internetowym dają wiele możliwości. Przede wszystkim w łatwy sposób sprawdzisz dostępność produktu, opinię na jego temat, wskazówki dotyczące przechowywania, a także informacje na temat ceny.

Wiele sklepów daje także możliwość porównania produktów z koszyka, co pozwoli nam jeszcze lepiej dobrać kolory farb idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Warto też mieć na uwadze, że niebieski kolor farb do drewna i metalu w sklepach stacjonarnych, najczęściej występuje w pojedynczych szt., dlatego, jeżeli chcesz mieć większy wybór, sprawdź koniecznie ofertę w sklepie internetowym.

Przy okazji warto wspomnieć, że zakupy online stały się w ostatnich czasach bardzo bezpieczne, a nad naszymi danymi w Internecie czuwa inspektor ochrony danych osobowych.

Jak przygotować mebel do malowania?

Jeżeli chcesz odnowić stary mebel, nie wystarczy, że przemalujesz go zakupioną farbą. Przed przystąpieniem do renowacji trzeba go odpowiednio przygotować. W zależności od rodzaju mebla, który chcesz odnowić, pracę rozpocznij od odkręcenia gałek, demontażu tapicerki i wyjęcia ruchomych elementów, np. szuflad.

Malowanie mebli.

Następnie przejdź do dokładnego oczyszczenia mebla z kurzu i zanieczyszczeń, co zapobiegnie przyklejeniu się niepożądanych elementów do nowo malowanej powierzchni. Nie zapomnij także o wyrównaniu powierzchni papierem ściernym. Jeżeli poprzednia warstwa kryjąca mebel jest mocno rozwarstwiona, możesz użyć do jej usunięcia szpatułki, a dopiero następnie przejść do wyrównywania jej papierem ściernym o średniej grubości ziaren. Jeżeli chcesz całkowicie ściągnąć warstwę pomalowaną farbą, możesz to zrobić przy użyciu szlifierki.

Bardzo ważnym elementem przygotowania drewnianej nawierzchni jest także jej odtłuszczanie. Możesz to zrobić, używając roztworu octu z wodą lub standardowego rozpuszczalnika. Po oczyszczeniu mebla z tłuszczu sprawdź, czy na jego powierzchni nie ma dziur, zarysowań lub innych widocznych ubytków. Jeżeli chcesz je uzupełnić, kup szpachlę do drewnianych powierzchni, a następnie szpatułką uzupełnij widoczne braki. Po tych zabiegach możesz przejść do malowania powierzchni, a wybrana przez Ciebie niebieska farba do drewna na pewno będzie robiła wrażenie.