Powered by Smartsupp

Zastosowanie farb kredowych  – odmień za ich pomocą swoje wnętrza!

Farby kredowe to farby o różnorodnych zastosowaniach. Ze względu na skład i łatwość użycia możemy się nimi posługiwać w procesie malowania mebli, stylizacji mebli, renowacji mebli drewnianych. Sprawdzą się również podczas wykonywania przedmiotów typu handmade oraz aby odświeżyć przedmioty codziennego użytku. Jesteś miłośnikiem targów staroci, lubisz odnajdywać perełki i nadawać im drugie życie lub chciałbyś odświeżyć stare, piękne meble w rodzinnym domu i wydobyć z nich dawny blask? Do takich zadań idealnie sprawdzi się właśnie farba kredowa.

Farbę kredową możemy również użyć do wykonania efektownych dekoracji w stylu retro, gałek do starej komody lub nóżek do antycznej szafy. Farba kredowa składa się z wody, kredy oraz dodatku mineralnego na przykład żywicy lub krzemianów. Dzięki temu, że mamy skład na bazie wody oraz bezwonną formułę farba jest bezpieczna i może być stosowana także przez alergików. Farba jest trwała i wytrzymała i idealnie kryjąca, dzięki czemu praca jest bardzo satysfakcjonująca, a efekty są widoczne już po nałożeniu pierwszej warstwy.

Właściwości farby kredowej

Farba kredowa ma doskonałą przyczepność, dzięki czemu może być stosowana do różnorodnych typów powierzchni jak elementy drewniane, drewnopodobne, wykonane z płyty meblowej oraz z ceramiki czy wikliny. CHALK PAINT farba kredowa może być używana przez amatorów oraz początkujących renowatorów wnętrz, czy też osoby zajmujące się renowacją mebli hobbistycznie. Użycie farby kredowej nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a co więcej malowana powierzchnia nie musi być wcześniej przygotowywana w specjalny sposób. Nie musimy usuwać poprzedniej warstwy farby, nie ma konieczności szlifowania. Wystarczy jedynie odtłuścić powierzchnię mebla. Przed malowaniem zadbajmy o to, aby mebel był wyczyszczony, suchy i bez tłustych plam.


deska pomalowana farbą kredową

Po farbę kredową chętnie sięgają majsterkowicze, ale także profesjonaliści. Farba kredowa jest ekologiczna i bezpieczna dla zabawek oraz mebli dziecięcych, a także odporna na zabrudzenia lub wilgoć. Dzięki temu produkt nadaje się do łazienki, kuchni, pokoju dziecięcego, boazerii, mebli drewnopochodnych oraz do nakładania na plastik i metal. Mebel po malowaniu i wyschnięciu zyskuje jedwabistą powłokę i jednolity kolor, a brak konieczności szlifowania sprawia, że po farby kredowe sięga dużo osób.

Farby kredowe do malowania mebli – jak prawidłowo ich używać?

Farby kredowe nie sprawiają trudności w użytkowaniu. Farbę przed użyciem dokładnie mieszamy bez dodatków. Jeśli do obróbki mamy surowe drewno, przed użyciem warto pokryć powierzchnię lakierem podkładowym, który zabezpieczy nam pole pracy. Użycie podkładu minimalizuje również ryzyko wypłynięcia tanin. Farby kredowe nakładamy przy użyciu pędzli, wałka lub gąbki. Najlepiej nałożyć dwie warstwy, pomiędzy którymi odczekujemy około 3 godzin do wyschnięcia w zależności od warunków atmosferycznych. Najlepiej nakładać produkty przy temperaturze około 20 stopni. Aby uzyskać gładki efekt po nałożeniu i wyschnięciu farby używamy papier ścierny do wyszlifowania pierwszej warstwy i dopiero nakładamy drugą. Dzięki zawartości kredy w składzie farby kredowej drewno uzyskuje matowe wykończenie.

 

 Na koniec warto sięgnąć po lakier nawierzchniowy CHALK PAINT w celu ochrony powierzchni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Zaleca się nałożenie dwóch warstw produktu. Lakier nawierzchniowy oraz wosk pozwolą nam uzyskać półmatowe wykończenie. Jeśli mamy trudności z nakładaniem farb, dobrą metodą jest zwilżenie pędzla. Po malowaniu produktu należy odstawić mebel na 3 dni, w celu całkowitego utwardzenia się farby.

Farba kredowa – co można zrobić z jej pomocą?

Farba kredowa to farba dla wymagających, a jej użycie jest całkowicie bezpieczne. Po jej zastosowaniu, tkaniny, meble w kuchni i inne malowane powierzchnię zyskują nowe życie. Dzięki właściwościom farby kredowej możemy uzyskiwać różne efekty wykończenia – rustykalny, shabby chic, czy vintage. Na powierzchni farby możemy wykonywać różnego rodzaju cieniowania czy przecierki aż do osiągnięcia zamierzonego efektu na przykład mebli drewnianych w stylu prowansalskim. Farby kredowe często są używane do wykonania atrakcyjnych zdobień na powierzchni malowania ze względu na ich gęstość. Farbami kredowymi możemy zarówno odnowić, jak i postarzyć mebel lub drewno w zależności od celu malowania. Świetnie sprawdzają się także do malowania starych drewnianych zabawek, których już nie dostaniemy w sklepach.


zastosowanie farby kredowej

Farba kredowa ma tylko jeden kolor – biały, jednak można ją barwić za pomocą past lub woskiem na inne kolory. Wosk dodatkowo zabezpieczy nam malowane powierzchnie przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Zwłaszcza jeśli wykonujemy renowację mebli ogrodowych lub produktów z drewna, które będą miały styczność z wodą. Woskowanie to inaczej również pielęgnacja malowanej powierzchni. Ostatniej warstwy nie musimy już szlifować papierem ściernym. Zdecydowanie nie ma lepszych farb do malowania drewna od farb kredowych, a uniwersalność zastosowania pomoże w wielu kreatywnych projektach.