Powered by Smartsupp

Farba kredowa do mebli odmieni wnętrze

Ostatnimi czasy farby kredowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Wszystko za sprawa mody na DIY (ang. do it yourself). Coraz więcej osób bierze się za własnoręczne renowacje. Dzięki temu ich wnętrza są jedyne w swoim rodzaju i zachwycają oryginalnością. Nie bez znaczenia jest też satysfakcja, jaką daje samodzielne przerobienie mebli. Farba kredowa do mebli to produkt, który idealnie sprawdzi się właśnie podczas takich renowacji.

Czym jest farba kredowa do mebli?

Farba kredowa nie jest nowym wynalazkiem. Była stosowana przez artystów już na przełomie XIV i XV wieku! Wtedy jednak w jej składzie znajdowała się wyłącznie woda, naturalne pigmenty i sproszkowana kreda w dużych ilościach. Od tej pory wiele się zmieniło, również skład farb kredowych, które podzieliły się na kilka typów. Pierwszy z nich, czyli mineralny, bazuje na krzemianach. Z kolei olejowe farby kredowe tworzone są z mieszanki wody i oleju lnianego. Wyróżnić możemy także typy kazeinowe, klejowe, akrylowe czy winylowe.


Farba kredowa do mebli używana na drewnianej powierzchni.

Każdy z rodzajów farby kredowej w pewnym stopniu różni się od siebie na przykład trwałością czy granulacją ziaren wypełniacza. Wiele jednak je łączy, przede wszystkim półmatowe lub matowe wykończenie, ekologiczny skład czy dobra przyczepność. Należy pamiętać, że każdy rodzaj farby kredowej wymaga zastosowania warstwy wosku lub lakieru, jeżeli chcemy uchronić powierzchnię przed uszkodzeniami, zabrudzeniami czy wilgocią.

Efekt, jaki uzyskasz dzięki farbie kredowej

Farby kredowe do mebli to idealny produkt dla Ciebie, jeżeli cenisz styl prowansalski, shabby chic, a nade wszystko vintage. Farba kredowa zapewni modny efekt widocznych pociągnięć pędzla i umożliwi wykonanie przetarć. Zabiegi te sprawią, że meble nabiorą unikalnego wyglądu. Użyj farby kredowej podczas renowacji mebli, jeżeli lubisz zabawę z kolorem. Choć większości z nas kojarzy się ona z tradycyjną bielą, producenci farb oferują bardzo szeroki wachlarz pastelowych odcieni. Bardzo modny jest błękit, szarość, miętowy.

 

Farba kredowa firmy Aksil

 

Malowanie mebli farbą kredową

Do malowania mebli farbą kredową nie potrzeba specjalnych umiejętności i przygotowań. Dlatego uwielbiają ją osoby, które nie znają się na renowacjach, ale mają bogatą wyobraźnię i chcą wyrazić siebie w swoich wnętrzach. Jedyną rzeczą, jaką należy zrobić przed malowaniem farbą kredową, jest oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni na przykład za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Dodatkowo można przetrzeć mebel papierem ściernym, za pomocą którego usuniemy starą powłokę czy widoczne drzazgi. Szlifowanie nie jest jednak konieczne.


Farba kredowa idealna we wnętrzu w stylu prowansalskim.

Farbę kredową dobrze rozprowadza się zarówno płaskim, jak i okrągłym pędzlem. Włosie może być syntetyczne lub naturalne. Wszystko zależy od powierzchni, na jakiej pracujemy i jaki efekt chcemy otrzymać. Farbę kredową należy nakładać długimi pociągnięciami pędzla, a jeżeli uważamy, że jej konsystencja jest zbyt gęsta – rozcieńczyć wodą. Ważne jest jednak, aby przed każdym malowaniem czytać informacje zawarte na opakowaniu. Producent umieszcza tam wiele ważnych wskazówek.

Po wyschnięciu farby możemy ocenić, czy odpowiada nam efekt i zadecydować, czy konieczne jest nałożenie kolejnej warstwy. Farba kredowa sprawdzi się nie tylko podczas renowacji starych mebli z drewna. Można ją także wykorzystać do malowania boazerii czy innych drewnianych elementów.

Farby kredowe, czyli wygoda i zachwycający efekt

Jeżeli choć raz zdarzyło Ci się zdzierać lakier lub farbę, perspektywa malowania farbą kredową na pewno wyda Ci się kusząca. Nie wymaga ono ściągania poprzedniej powłoki, jest łatwe, a daje niesamowite efekty. Dlatego, jeżeli szukasz sposobu na samodzielne odświeżenie swojego wnętrza, koniecznie zaopatrz się w farbę kredową!