Posadzka w garażu – poradnik krok po kroku

Remont garażu, jest takim obowiązkiem, który zazwyczaj ciągle staramy się przełożyć na później. Szczególnie, jeżeli do wymiany jest posadzka w garażu. Czas, który trzeba przeznaczyć, aby nowa podłoga mogła spokojnie odpoczywać i wysychać może znacząco utrudnić korzystanie z garażu lub posesji. Dlatego przed całym przedsięwzięciem postaraj się wszystko jak najlepiej zaplanować – przejrzyj dostępne na rynku materiały, które będziesz mógł wykorzystać, ustal jakich produktów użyjesz do wykończenia prac nad nową posadzką oraz dokładnie zmierz wielkość powierzchni podłogi tak, aby nie zaskoczyły cię nagłe (i dodatkowe) koszty.

Z poniższego artykułu dowiesz się jak najlepiej zabrać się za posadzkę w garażu. Postaramy się podpowiedzieć, jakie produkty najlepiej będzie zastosować oraz jak rozłożyć pracę, aby czas jej wykonania był możliwie najszybszy.

Nowa posadzka w garażu – jakich produktów użyć?

To, jaki materiał wybrać do Twojej posadzki w garażu, zależy od kilku czynników. Dlatego, do wykonania swojej nowej posadzki w garażu będziesz potrzebował kilku różnych produktów. Wymianę podłoża w garażu należy zacząć ustalenia, jakich konkretnie materiałów możemy użyć. Posadzka w garażu kładziona jest na grunt, który potem zalewa się betonem. Po wyschnięciu wylewki można użyć farby z żywicy do betonu i/lub dodatkowo, ozdobić powierzchnię płytkami ceramicznymi. Ta ostatnia opcja, na pewno pomoże zachować garaż w czystości.

Do surowej, betonowej posadzki najlepiej jest wybierać dostępne na rynku wylewki samopoziomujące. Bardzo łatwo rozprowadza się je po powierzchni (praca jest wtedy zdecydowanie przyjemniejsza, niż w przypadku zwykłych betonowych wylewek).

Po wyschnięciu wylewki, posadzka do garażu powinna zostać zaimpregnowana i pomalowana. Tutaj świetnie sprawdzi się elastyczna farba do betonu AKSILBET FLEX, która zabezpieczy podłogę, wzmocni jej odporność na ścieranie i sprawi, że uszkodzenia mechaniczne nie będą tworzyć się tak łatwo, jak w przypadku innych farb. Dodatkowo, cena farby również jest na każdą kieszeń.

Czego użyć do zabezpieczenia posadzki w garażu.

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji na wykończenie podłogi. Jednym z dostępnych wariantów są posadzki żywiczne. W tym wypadku, najlepiej jest używać materiałów na bazie żywicy epoksydowej. Specjalna żywiczna powłoka, wykazuje właściwości antypoślizgowe, a dodatkowo dzięki swojej strukturze, pomaga zachować garaż w czystości. W Internecie łatwo jest znaleźć ciekawe informacje na temat żywicy epoksydowej. Jest ona ciekawym rozwiązaniem, dla osób, które nie planują używać do wykończenia płytek ceramicznych.

Posadzka w garażu – krok po kroku

Przed rozpoczęciem pracy, podłoga w garażu powinna zostać oczyszczona, podłoże przemyte i wysuszone, dodatkowo, pamiętać należy o zabezpieczeniu miejsca pracy tak, aby po nałożeniu wylewki betonowej nikt nie zostawił niechcianych odcisków butów.

Krok pierwszy: betonowa wylewka

Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, pierwszym krokiem podczas tworzenia wymarzonej posadzki w garażu, jest betonowa wylewka. W sklepach budowlanych dostępna jest szeroka gama produktów do wylewki, więc w zależności od czynnika jakim się kierujemy, możemy wybrać odpowiedni artykuł dla siebie. Grubość betonowej wylewki powinna wynosić od 5 do 15 cm (zależnie od tego, czy użyjemy wylewki samopoziomującej, czy zwykłej). Warto również przeczytać informacje dostępne na opakowaniu, ponieważ jest tam zazwyczaj podany szacunkowy czas wysychania betonu.

Krok drugi: impregnacja i malowanie

Po wyschnięciu wylewki należy ją zaimpregnować. Jeżeli nie będziemy później wykańczać podłogi poprzez płytki ceramiczne, to dobrze aby po impregnacji również pomalować posadzkę przeznaczoną do tego farbą.

Posadzka epoksydowa, dzięki temu, że jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, dobrze sprawdzi się w miejscu, gdzie podłoga narażona jest na mocne eksploatowanie i jest często używana, Masy żywiczne są zazwyczaj ekologiczne i bez dodatków chemicznych. Są łatwe w użyciu, nadają ciekawy wygląd podłodze i chronią użytkowników, dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym. Masy żywiczne można nakładać pędzlem, a niektóre artykuły dostępne na rynku wystarczy tylko rozlać (jak w przypadku wylewek samopoziomujących). Lakiery lub farby żywiczne sprzedawane są w kilku różnych wariantach kolorystycznych, dlatego czasem wystarczy warstwa masy żywicznej do całkowitego wykończenia posadzki.

Krok po kroku - posadzka w garażu.

Na rynku dostępne są również zwykłe farby do podłogi w garażu. Wyróżniają się one szeroką gamą kolorystyczną i pełnią funkcje ochronno-dekoracyjne. Mają niższe ceny, niż wspomniane wcześniej masy żywiczne. Są mniej wytrzymałe, ale świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których posadzka nie jest codziennie mocno eksploatowana. Farby do podłogi spokojnie można więc użyć np. w prywatnym garażu.

Krok trzeci: płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne są już elementem wykończeniowym całej pracy. Posadzkę w garażu można więc udekorować wybranymi przez siebie płytkami ceramicznymi. Ich zaletą jest na pewno elegancki wygląd, który podkreśla, praca została dopięta na ostatni guzik. Dostępne na rynku płytki są najczęściej w szarych, grafitowych lub brązowych barwach, nawiązujących do kolorów ziemi. Ich cena waha się pomiędzy ofertami, ale warto wybierać te mrozoodporne (nawet jeżeli w garażu mamy założenie ogrzewanie podłogowe). Dobrze by było, aby wybrany produkt wykazywał właściwości antypoślizgowe. Płytki są dobrym pomysłem również dla osób, którym zależy na zachowaniu czystości, ponieważ bardzo łatwo się je myje.

Pamiętaj, aby pracę zaplanować na okresy suche i ciepłe, dzięki czemu nowa podłoga będzie w stanie szybko wyschnąć.