Renowacja kostki brukowej — sposób na estetyczne i wytrzymałe podłoże

Wybrukowana ścieżka prowadząca do drzwi Twojego domu przestała Ci się podobać? Kostka brukowa wyblakła i pojawił się na niej brzydki nalot, który burzy estetykę miejsca? Jeśli tak, to znaczy, że nadszedł czas na zmiany. Oczywiście możesz skorzystać z usług brukarza, który zarządzi całkowitą wymianę okładziny, ale prostszym sposobem jest pomalowanie jej na wybrany kolor.

Najpierw musisz ocenić aktualny stan swojej kostki brukowej. Zazwyczaj renowacja kostki brukowej jest mniej kosztowna i mniej zajmująca niż jej całkowita wymiana. Jeśli więc kostka brukowa jest w dobrym stanie, a Twoim jedynym problemem jest jej nieestetyczny wygląd, możesz w łatwy sposób przywrócić jej świeżość. Ważne, aby do pracy wybrać odpowiednie metody, a renowację wykonać przy użyciu specjalistycznych produktów takich jak preparaty AKSIL. Jak zapewnić swojemu chodnikowi świeży wygląd po latach i przy okazji nie nadszarpnąć zanadto budżetu? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Co da Ci renowacja kostki brukowej?

Malowanie kostki brukowej to świetny sposób na tchnięcie nowego życia w zużyty bruk wokół domu. Za pomocą farby do kostki brukowej możesz odnowić powierzchnie takie jak patia, podjazdy czy chodniki.


kostka brukowa przed i po renowacji

Większość ludzi decyduje się na malowanie kostki brukowej, gdy nie są już zadowoleni z jej wyglądu. Czasami powodem jest to, że powierzchnia kostki straciła swój kolor z powodu ekspozycji na słońce, czy ze względu na szkodliwe oddziaływanie soli drogowej. Czasami malowanie kostki pozwala po prostu pozbyć się koloru niepasującego do Twojego gustu (np. po kupnie domu od innej osoby).

Być może jeszcze nie zdecydowałeś w kwestii malowania kostki brukowej. Oto najczęstsze zalety tego zabiegu renowacyjnego, które być może rozwieją Twoje wątpliwości:

  • poprawa estetyki terenu,
  • ochrona starej kostki przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych takich jak słońce,
  • ujednolicenie stylu obejścia,
  • nadanie powierzchni właściwości antypoślizgowych,
  • przedłużenie żywotności kostek brukowych.

Od czego należy rozpocząć renowację kostki brukowej?

Malowanie kostki brukowej może wydać się skomplikowane. Szczególnie jeśli nie znasz lub nie przestrzegasz zasad, dzięki którym po pomalowaniu farba nie odpryskuje, nie łuszczy się i nie traci nasycenia.

 


preparat do czyszczenia kostki

środek czyszczący do kostki KOLORBRUK



Po pierwsze upewnij się, że przed malowaniem kostka jest czysta. Pierwszym krokiem przed malowaniem jest wyrwanie wszystkich chwastów i oczyszczenie powierzchni przy pomocy środka czyszczącego do kostki KOLORBRUK. Oczyść też powierzchnię z wszelkich nalotów i wykwitów za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotki do szorowania i specjalnego zmywacza wykwitów KOLORBRUK. Pomaga to w usuwaniu uporczywych plam i zapewnia, że ​​na kostce nie pozostanie brud. Po wyszorowaniu opłucz kostkę brukową i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Następnym krokiem po wyczyszczeniu i wysuszeniu kostki brukowej jest jej zagruntowanie. W tym celu możesz użyć podkładu do betonu, który powinien całkowicie wyschnąć po nałożeniu. Ten krok jest kluczowy, aby uzyskać pewność, że farba będzie trwała. Przygotowanie kostki, niezależnie od materiału konstrukcyjnego, jest niezbędne do stworzenia idealnej powierzchni do malowania.

Malowanie kostki brukowej

Jeśli oczekujesz, że Twoja kostka brukowa zachowa dobrą jakość przez wiele lat, wybierz odpowiedni rodzaj farby, przeznaczonej typowo do malowania kostek brukowych. Jeśli decydujesz się na malowanie podkładem i farbą właściwą, pamiętaj o zachowaniu właściwego odstępu czasu między poszczególnymi etapami pracy. Po wyschnięciu warstwy podkładowej możesz położyć pierwszą warstwę farby właściwej. Farby tego rodzaju występują w kilku popularnych kolorach, dlatego jednym z Twoich zadań będzie dobranie odpowiedniego odcienia. Będziesz musiał nałożyć 2 lub 3 warstwy przed końcowym zaimpregnowaniem.

 


impregnat koloryzujący do kostki brukowej

impregnat koloryzujący do kostki brukowej



Wybierz impregnat koloryzujący KOLORBRUK do kostki brukowej i płyt betonowych, który nie wymaga dodatkowej impregnacji powierzchni. Wybierasz po prostu kolor (do wyboru masz żółty, czerwony, szary, antracyt) i przystępujesz do pracy. Taki produkt 2 w 1 najczęściej nakłada się przy użyciu pędzla lub wałka, ale z powodzeniem nałożysz go nawet przy pomocy opryskiwacza ogrodowego. Brak szczególnych wymagań, jeśli chodzi o sprzęt, powoduje, że nadanie kostce brukowej nowego życia staje się proste.

 


impregnat bezbarwny do kostki brukowej

impregnat bezbarwny do kostki brukowej



Ostatnim krokiem malowania kostki brukowej jest zaimpregnowanie kostki (jeśli nie używasz farby 2 w 1). Użyj specjalnego impregnatu do kostki Kolorbruk, który zabezpieczy powierzchnię przed blaknięciem, brudem oraz pozwoli ograniczyć zarówno wchłanianie brudu, jak i szkodliwe oddziaływanie soli drogowej. Rozprowadź impregnat na kostce brukowej, po czym pozostaw do całkowitego wyschnięcia przed nałożeniem drugiej warstwy. Jeśli zdecydowałeś się na samym początku na bejcę do kostki brukowej 2 w 1, wystarczy, że po zagruntowaniu dwukrotnie pomalujesz chodnik przy użyciu specjalistycznej farby i renowacja kostki brukowej gotowa. Bejca tego typu pogłębia kolor i podkreśla naturalną strukturę betonu.

Przy jakiej pogodzie przeprowadzić renowację zniszczonej powierzchni kostki brukowej?

Do przeprowadzenia renowacji kostki brukowej powinieneś wybrać suchy i ciepły dzień. Szczególnie ważna jest temperatura powietrza i podłoża (co najmniej 12°C). Należy przy tym zwrócić uwagę, czy prognoza pogody nie przewiduje zmiany warunków pogodowych, ponieważ odświeżona kostka potrzebuje dwóch warstw nałożonych w odstępnie co najmniej 1 godziny oraz 24 godzin na całkowite wyschnięcie po nałożeniu ostatniej warstwy.

Jak przy malowaniu kostki brukowej można uzyskać ciekawe efekty?

Odnawiając kostkę brukową, możesz wypróbować kilka trików, które pozwolą Ci na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Pomalowana powierzchnia może np. wyglądać jak kamień, nadal zachowując strukturę betonu.


mycie kostki brukowej

Najpierw wyczyść powierzchnię kostki myjką ciśnieniową i pozostaw do wyschnięcia. Przygotuj dwa różne odcienie bejcy do betonu, z których jeden jest ciemniejszy od drugiego. Jeśli trzeba, użyj taśmy malarskiej, aby ochronić część powierzchni, której nie zamierzasz malować. Za pomocą opryskiwacza z pompką delikatnie pokryj cały obszar w przypadkowy wzór i pozostaw do wyschnięcia.

W następnej kolejności lekko spryskaj wierzch bejcą w drugim kolorze i pozostaw do wyschnięcia. Być może będziesz musiał użyć impregnatu, aby wykończyć kostkę. Zanim to zrobisz, sprawdź etykietę produktu, ponieważ niektóre z preparatów to farba i impregnat do betonu w jednym.

Możesz również użyć dwóch różnych kolorów farby do kostki brukowej i płyt betonowych (np. antracytowego i żółtego), aby stworzyć ciekawe wzory geometryczne. Różne kolory farby do kostki brukowej mogą też podkreślić lub oddzielić poszczególne obszary przestrzeni.