Malowanie siatki ogrodzeniowej – krok po kroku

Malowanie siatki ogrodzeniowej to zadanie, które musisz wykonywać regularnie co kilka lat. Dzięki temu będzie ona cieszyła oko, a nie straszyła fatalnym stanem. Chcesz wiedzieć, jak przygotować się do malowania, jakie narzędzia i farbę wybrać, a także, jak krok po kroku się za to zabrać? Przeczytaj nasz artykuł, a Twoja siatka ogrodzeniowa znów będzie cieszyć oko rodziny i odwiedzających ją gości.

Siatka ogrodzeniowa – zalety

Ogrodzenia z siatki cieszą się bardzo dużą popularnością, wystarczy rozejrzeć się po swojej okolicy. Na pewno je tam zobaczycie – zarówno zabezpieczające posesje prywatne, jak i inne (np. szkoły). Dlaczego Polacy tak bardzo lubią siatki ogrodzeniowe? Odpowiedź jest prosta. To wytrzymałe, łatwe w montażu, skuteczne, a ponadto tanie zabezpieczenie. Poza tym siatkę ogrodzeniową można dopasować nawet do trudnego terenu, szybko ją naprawić lub na przykład przedłużyć.

Malowanie siatki ogrodzeniowej – jak się przygotować?

Przygotowanie do malowania siatki ogrodzeniowej jest bardzo istotne, ponieważ ma duży wpływ na efekt końcowy prac. Jeżeli siatka, której jesteśmy posiadaczami wykonana jest ze stali ocynkowanej to powinniśmy najpierw ją oczyścić ze starej i odchodzącej powłoki. Służą do tego specjalne preparaty. Jeżeli jednak sytuacja wygląda tak, że poprzednia warstwa nadal dobrze się trzyma, to wystarczy umyć siatkę. Należy zrobić to za pomocą wody z detergentem. Po wyschnięciu, trzeba zmatowić siatkę drobnoziarnistym papierem ściernym, a na koniec odpylić.

Malowanie siatki ogrodzeniowej wymaga dokładności.

W przypadku siatki ze stali nieocynkowanej sytuacja prezentuje się trochę inaczej. Aby ją wyczyścić i pozbyć się odchodzącej rdzy, można użyć szczotki drucianej, która uszkodziłaby warstwę cynku chroniącą materiał, gdyby zastosować ją na siatce ocynkowanej. Kolejne kroki pokrywają się w obu wypadkach: mycie, suszenie, matowienie, odpylanie.

Narzędzia do malowania siatki ogrodzeniowej

Jeżeli chodzi o wybór narzędzia do malowania siatki ogrodzeniowej, to opcji jest kilka. Pierwszym wyborem wielu osób będzie na pewno pędzel. Malowanie pędzlem jest bardzo łatwe, ale jednocześnie zabiera sporo czasu. Ze względu, że drut musi być pokryty farbą z każdej strony, to przy pracy z pędzlem, będziesz musiał przechodzić z jednej strony ogrodzenia na drugą.

Szybszym, ale za to mało oszczędnym sposobem jest malowanie siatki pistoletem. Stracisz przy tym dużo farby, ponieważ pistolet będzie ją rozpryskiwał nie tylko na ogrodzenie, ale też… w powietrze. Najlepszym wyjściem okazuje się wałek – najlepiej specjalny wałek do malowania siatki, który ma specjalne nacięcia, za pomocą których dotrzesz do kilku stron drutu jednocześnie. Wałek to zdecydowanie najbardziej ekonomiczne i najszybsze rozwiązanie.

Jaka farba do malowania siatki?

Wybór farby zależy oczywiście od materiału, z jakiego jest wykonana nasza siatka. Do malowania siatki ocynkowanej nadadzą się bardzo dobrze farby do blachy dachowej i blachodachówek, które mają właściwości antykorozyjne i charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością. Na etykiecie takiej farby przeczytać można, że przeznaczona jest między innymi do: dachów (z blachy ocynkowanej i aluocynkowej); rynien, parapetów, ogrodzeń i innych powierzchni z blachy ocynkowanej i blachy aluocynk.

Malowanie siatki ogrodzeniowej wymaga użycia specjalnej farby.

Jak pomalować siatkę ogrodzeniową – wskazówki

Wiesz już, jakich narzędzi użyć, jaką farbę wybrać i jak przygotować powierzchnię siatki do malowania. Do dzieła! Starannie pokryj farbą całe ogrodzenie, zwracając szczególną uwagę na miejsca łączeń czy spawów. Bądź dokładny i nie spiesz się, a nagrodą będzie siatka wyglądająca jak nowa! Pamiętaj, aby malowanie zaplanować na suchy i ciepły (ale nie upalny) dzień.