Renowacja dachówki — poznaj jej etapy

Jeśli Twój dach jest pokryty dachówką ceramiczną lub betonową (cementową), powinieneś pamiętać o zabiegach konserwujących. Dach, choć wykonywany zwykle w taki sposób, aby służył Ci długie lata, wymaga od czasu do czasu Twojej uwagi. Szczególnie jego wierzchnia warstwa, najbardziej narażona na czynniki zewnętrzne. Poniżej przeczytasz wszystko o renowacji dachówki i poznasz cały proces przywracania jej pierwotnego stanu w prosty i przyjazny sposób.

Kiedy wykonuje się renowację dachówki?

Jeśli kolor Twojego dachu wyblakł, dachówki są wypłowiałe i pokryte mchem czy innymi porostami — najwyższy czas, by przeprowadzić renowację. Najlepiej z użyciem produktów, które maksymalnie oddalą czas kolejnego przedsięwzięcia tego typu.

Renowacja dachówki nie jest inwazyjnym działaniem ingerującym w strukturę całego dachu. Nie naprawia uszkodzeń, ale przywraca dawny wygląd i zapobiega porastaniu mchem oraz postępującej korozji.

Co wpływa na pogorszenie kondycji pokrywy dachowej?

Na Twój dach oddziałuje:

  • upływ czasu,
  • promienie UV,
  • kwaśne deszcze
  • zmieniające się (często bardzo dynamicznie) warunki atmosferyczne.

Efektem tego rodzaju czynników są najczęściej przebarwienia, płowienie czy korozja, które na szczęście nie wpływają na komfort mieszkańców budynku, a jedynie na estetykę. Jeśli jednak nie będziesz przeprowadzał regularnej konserwacji, taka sytuacja może skończyć się poważniejszymi uszkodzeniami i koniecznością bardziej pracochłonnej oraz kosztowniejszej naprawy lub w najgorszym scenariuszu — wymiany całego dachu.

W jaki sposób wykonać renowację dachówki?

Renowacja dachówki może być przeprowadzona samodzielnie, z pomocą podmiotów, którym zostaną zlecone poszczególne etapy lub kompleksowo przez firmę profesjonalnie zajmującą się tego typu działaniami.


renowacja dachówki

Każde z rozwiązań ma oczywiście swoje wady i zalety. Praca z dachem to praca na wysokości, a od jej poprawnego przeprowadzenia zależy dobrostan całego budynku, stąd wiele osób woli zdecydować się na powierzenie jej specjalistom.

Osoby, które posiadają minimum umiejętności oraz sprzętu i nie mają miejsca na taki wydatek w domowym budżecie, częściej biorą sprawy (a raczej — dachówki) we własne ręce.

Etapy renowacji dachówki

Renowacja dachówki składa się zasadniczo z czterech faz. W pierwszej kolejności należy przygotować powierzchnię pod malowanie dachu, a więc umyć, odgrzybić, zaimpregnować oraz zagruntować dachówkę, a następnie można przystąpić do pokrycia jej kilkoma warstwami farby.

Mycie dachu

Powierzchnia dachu w pierwszej kolejności musi zostać dokładnie umyta. Najlepsza do osiągnięcia tego celu jest woda pod ciśnieniem i odpowiedni detergent. Po zastosowaniu środka chemicznego dach należy dokładnie spłukać czystą wodą.


czyszczenie dachówki przed renowacją

W ten sposób potraktowana powierzchnia jest odtłuszczona i pozbawiona zabrudzeń.

Użycie preparatu grzybobójczego

Jeśli dachówka była zagrzybiona, omszała czy też znajdowały się na niej porosty, należy użyć środka dezynfekującego, który zapobiega porastaniu i pleśnieniu w przyszłości.

Warto zastosować produkt o jak najmniej uporczywym zapachu, bez chloru i z odpowiednimi atestami. Może to być na przykład preparat GRZYBOBÓJCA, który aplikuje się pędzlem, wałkiem, szczotką lub natryskowo, a po 12 godzinach dachówka jest gotowa, by poddać ją kolejnym etapom renowacji.

srodek-zwalczajacy-grzyb-i-glony-grzybobojca-2

Preparat “Grzybobójca”

Gruntowanie powierzchni

Starsze podłoża bardzo często cechują się strukturą, która uniemożliwia farbie poprawne związanie się z dachówką. Porowatość dachu potrafi dodatkowo znacząco zmniejszyć wydajność malowania. Aby poprawić efektywność nakładania farby, dach należy zagruntować odpowiednim impregnatem uniwersalnym.

Oprócz wpływu na oszczędność i przyczepność farby, impregnat powinien wykazywać także działanie:

  • hydrofobowe,
  • mrozoodporne,
  • zwiększające żywotność dachówki,
  • zabezpieczające przed korozją.

Przed malowaniem dachówki, po nałożeniu impregnatu należy odczekać około 12 godzin. Najlepiej zawsze stosować się także do wytycznych zawartych przez producenta na opakowaniu.

Nakładanie farby

Malowanie dachów zawsze przeprowadza się w optymalnych warunkach atmosferycznych. Nakładanie farby oraz jej schnięcie nie uda się podczas opadów, upałów lub kiedy występuje mgła. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 5 °C i nie powinna przekraczać 30 °C, a wilgotność musi mieścić się w zakresie 40%-70%.

 


Najlepszym wyborem zarówno do dachówek ceramicznych, jak i betonowych (cementowych) będzie najprawdopodobniej farba akrylowo-silikonowa.

Większość tego typu produktów nakłada się pędzlem, wałkiem lub natryskowo i wymagają one położenia kilku warstw.

Malowanie dachówki betonowej i dachówki ceramicznej — różnice

Malowanie dachów jest efektywne jedynie, jeśli ich powierzchnia jest poprawnie przygotowana, a farba dobrana do materiału dachówek.

Dachówki ceramiczne uchodzą za trwalsze, ale ich struktura sprawia, że konieczne jest bardzo dobre gruntowanie.

Dachówki cementowe wymagają natomiast częstszych renowacji i bezwzględnego użycia do malowania wodoodpornego środka.