Jak zrobić lamperię lakierem wodorozcieńczalnym?
Lamperie ozdobne możemy kojarzyć z wnętrzami lat 80′ i 90′. Z początkiem XXI wieku odeszły jednak w niepamięć, by dziś, po kilkudziesięciu latach wrócić na salony (oraz do sypialni i pokojów dziecięcych). Oprócz lamperii dekoracyjnych istnieją jednak także te użytkowe, których zadaniem jest ochrona ściany i które stosuje się nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat bez względu na trendy w designie. Niezależnie od tego, czy planujesz lamperię ochronną, dekoracyjną, czy łączącą obie funkcje, poniżej możesz poznać podstawowe informacje na temat jej wykonania.
Co znajdziesz w tym artykule:
Co to jest lamperia?
Lamperia była pierwotnie drewnianą, stiukową lub marmurową okładziną na ścianie i miała za zadanie symbolizować status materialny właściciela. Dekoracyjne materiały, których używano do tworzenia lamperii, były bardzo kosztowne i często pokrywano nimi całą powierzchnię ściany. Następnie lamperią zaczęto określać także okładzinę cokołową ściany, tworzącą wąski pas przy posadzce. Kolejna ewolucja pojęcia przyniosła jej już bardziej współczesne znaczenie. Zaczęto nazywać lamperią część ściany, która została pomalowana farbą olejną, by zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.
Dziś lamperia to właśnie dolna połowa (lub mniejszy kawałek) ściany, która została pokryta farbą, panelami ściennymi, płytkami czy dowolnym materiałem, który odróżnia ją od części górnej.
Lamperia może pełnić funkcję ochronną – dzięki niej ściana do pewnej wysokości jest odporna na brud, otarcia czy zadrapania. Dlatego w domach i mieszkaniach najczęściej można ją spotkać w przedpokojach, na klatkach schodowych i w pokojach dziecięcych, ale jest także bardzo popularna w szpitalach, szkołach i przedszkolach.
Lamperię można wykonać także dekoracyjnie, zupełnie rezygnując z funkcji użytkowych lub łącząc obie. Służą do tego np. ozdobne farby, farby kredowe – współczesny hit pokojów dziecięcych, tapety, drewno czy płytki.
Czym najlepiej wykonać lamperię, która ochroni ścianę?
Najbardziej nowoczesnym, ekologicznym i bezpiecznym rozwiązaniem, na jakie możesz postawić, jest akrylowy wodorozcieńczalny lakier lamperyjny AKRYLKA LAZURKA. Z jego pomocą wykonuje się nienasiąkliwe, odporne na wilgotność i zabrudzenia powłoki, które prezentują się estetycznie oraz mają dobrą przyczepność względem dowolnych materiałów.
Oznacza to, że wodorozcieńczalnym lakierem, pomalujesz zarówno tynki cementowe, jak i wapienne, gipsowe, czy regipsy. Umożliwia to odpowiedni skład lakieru i jego konsystencja.
Co ciekawe, do AKRYLKI LAZURY można dodać brokat. Wystarczy go wsypać i zamieszać, aby cieszyć się oryginalnym efektem. W trakcie malowania wyrób w opakowaniu co jakiś czas trzeba zamieszać.
Pokryta lakierem lamperyjnym powierzchnia nadaje się do mycia, dzięki czemu utrzymanie jej w czystości jest bardzo proste.
Tego typu farba cechuje się także bardzo niską emisją lotnych związków chemicznych, co czyni ją bezpieczną dla dzieci, osób chorych czy pomieszczeń, w których znajduje się żywność.
Stosowanie lakierów wodorozcieńczalnych przyczynia się również do ochrony środowiska.
Wykonanie lamperii akrylowym lakierem krok po kroku
Aby stworzyć lamperię przy pomocy lakieru wodorozcieńczalnego, musisz wykonać kilka czynności.
- Przygotować powierzchnię
Aby lakier w odpowiedni sposób pokrył ścianę, jej powierzchnia powinna mieć jednakowy poziom chłonności i zostać przetarta oraz odtłuszczona. Obecność plam czy zatłuszczeń nie sprzyja dobrej przyczepności lakieru.
- Przygotować lakier
Przygotowanie lakieru to najczęściej dokładne wymieszanie produktu, jednak zawsze należy stosować się do wszystkich wytycznych, podanych na opakowaniu przez producenta.
- Nałożyć pierwszą warstwę
Do nakładania lakieru lamperyjnego wybierz wałek gąbkowy, flock lub wałek welurowy. Zadbaj o temperaturę wyższą niż 15°C. Ruchy wałka wykonuj pewnie, przesuwając go pionowo od krawędzi do krawędzi, by uniknąć widocznych “odcięć”. Tym bardziej, że zalecamy jednokrotne nakładanie lakieru.
- Nałożyć drugą warstwę
Po odczekaniu minimum dwóch godzin, tylko w razie konieczności możesz nałożyć kolejną warstwę. Postępuj tak samo, jak przy pierwszej warstwie. Wodorozcieńczalne lakiery z reguły nakłada się jednokrotnie.
Gotowe. Od teraz posiadasz lamperię, która ochroni ścianę przed zabrudzeniami.
Lamperia wykonana lakierem wodorozcieńczalnym — krótkie podsumowanie
Lamperia to ochronny, ochronno-dekoracyjny lub tylko dekoracyjny pas w dolnej części ściany wykonany farbą lub lakierem lub innym materiałem w zależności od preferencji i funkcji, jaką ma spełniać.
Nowoczesnym wyrobem do wykonania lamperii, która zarówno wygląda estetycznie, jak i w pełni chroni ścianę przed brudem, jest ekologiczny i bezpieczny pod kątem chemicznym akrylowy lakier wodorozcieńczalny AKRYLKA LAZURA.
Aby wykonać lamperię, należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany oraz nanieść najczęściej jedną warstwę produktu. Malowanie nie należy do najtrudniejszych, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej technice, by nie tworzyć widocznych odcięć poszczególnych pasm lakieru. Można przy pomocy brokatu uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.